zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Střed Evropy Martina Ehla

15.12.2007
Příroda
Střed Evropy Martina Ehla
Ve středu mu byl rok, jeho váha už překročila metrák, ale hravost ho neopouští. Kdo to je? Největší medvědí celebrita všech dob, lední medvěd Knut z berlínské zoo.

Zprávy z medvědího středoevropského světa se množí od té doby, co byl v Bavorsku před dvěma lety zabit medvěd Bruno, který se sem zatoulal z italské rezervace, kde se narodil slovinským medvědím rodičům. Zatímco Bruno byl lokální celebritou, jejíž podobizny se objevily na bavorských puclácích, Knut má již statut celebrity celoněmecké.

Má vlastní stránku ve Wikipedii, byl prvním medvědem na obálce časopisu Vanity Fair, vyšla o něm kniha a jeho ošetřovatel, který až donedávna dvakrát denně s medvědem bavil publikum, dostal nejvyšší berlínské vyznamenání.

To všechno kvůli tomu, že letos v březnu německý bulvár citoval jednoho ochránce přírody. Dotyčný pravil, že medvídě má být utraceno, když ho jeho matka odvrhla. Zvedla se vlna podpory pro medvídka, která na jaře zastínila v Německu dokonce i oslavy 50. výročí založení Evropské unie.

Přitom je to první polární medvěd narozený v zoo v Berlíně po třiceti letech! I seriózní média jako Der Spiegel mají na svých webových stránkách kvíz ze znalostí o životě nejslavnější medvědí celebrity.

Dnes už sice Knut není tím malým hravým medvídětem, ale stále uvádí do varu desítky tisíc návštěvníků a stále vydělává berlínské zoo statisíce (mají ho registrovaného jako ochrannou známku). Prodávají se DVD, knihy, hračky a akcie zoo si stále drží vysokou hodnotu.

Medvědi se prostě vrátili. Když v září skupina polských turistů ukamenovala divokého medvídka v Tatrách (krmili ho a housky jim záhy došly), zvedla se v Polsku vlna odporu.

Slovensko zase zvažuje, že by přemnožené huňáče mohlo vyvážet a ještě na nich něco vydělat. Není to úplná novinka, Slovinci už něco podobného dělají dávno, ale ti jsou ve všem tak trochu napřed.

AUTOR: Martin Ehl

Autor je vedoucím redaktorem zahraničního oddělení HN
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí