zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákon o zeleném teple by omezil smog z uhlí

13.12.2007
Ovzduší
Energie
Zákon o zeleném teple by omezil smog z uhlí

Aby ubylo smogu z uhelných kamen, musí vláda navrhnout nový zákon o zeleném teple, připomnělo Hnutí DUHA před jednáním ministrů o znečištění vzduchu v českých obcích a městech.

Ministři budou zítra jednat o vysokém znečištění, které – kvůli topení uhlím i automobilové dopravě – poškozuje zdraví statisíců lidí. Debatují také o nové informační kampani, jež má domácnosti přimět k přechodu na čistější paliva.

Ale podle Hnutí DUHA vláda musí lidem také pomoci s pořizováním čistých zdrojů tepla:

  • Připravit a navrhnout nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů tepla, který usnadní nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních panelů, tepelných čerpadel a podobných zařízení.
  • Investovat nejméně miliardu korun ročně do grantového programu pro domácnosti, jež si chtějí podobná zařízení pořídit.

Zákon o obnovitelných zdrojích z roku 2005 rozhýbal výrobu zelené elektřiny – větrné nebo solární fotovoltaické elektrárny a další. Ale tři čtvrtiny možností k výrobě energie z obnovitelných zdrojů u nás tvoří vytápění a ohřívání vody. Pro něj obdobná legislativa dosud chybí.

Informační list Hnutí DUHA o zákoně o obnovitelných zdrojích tepla:

www.hnutiduha.cz/publikace/ciste_teplo.pdf

Martin Mikeska z Hnutí DUHA řekl:

„Pokud má v obcích a městech ubýt smogu, lidé musí mít na výběr ještě něco jiného než špinavé uhlí a drahý plyn. Vládní informační kampaň by mohla být velmi prospěšná. Ale ministři musí v prvé řadě připravit nový zákon o obnovitelných zdrojích tepla, který domácnostem usnadní nákup moderních, čistých kotlů na biomasu, solárních kolektorů, tepelných čerpadel a podobně. Taková legislativa u nás stále chybí."

Kontakt:             Martin Mikeska, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí