zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus: Debaty ekologů jsou neuvěřitelné

17.12.2007
Ovzduší
Klaus: Debaty ekologů jsou neuvěřitelné

Prezident Václav Klaus se opět vyjádřil k problematice globálního oteplování. Kritika se nyní snesla na končící mezinárodní konferenci OSN o změnách podnebí na Bali. Ve Vídni, kde prezentoval svou knihu Modrá, nikoli zelená planeta, uvedl, že debaty ekologů jsou neuvěřitelné.

Podle Klause je neakceptovatelná nejen struktura konference, kterou tvoří podivná směs zástupců vlád a nevládních organizací, ale i zásadní rozdíl mezi rétorikou, která ji provází, a realitou. "Debata tam je zcela nestrukturovaná, je to jen ohňostroj slov, která jsou náhražkou za řešení současných problémů," řekl Klaus.


Český prezident při představování své knihy zdůraznil, že její téma je pro něj velice důležité, a proto se pro ně tak angažuje. Vyjádřil také uspokojení nad tím, že se kniha objevuje i v německém překladu, protože, jak řekl, "mnohdy se setkávám jen s karikaturami svých názorů". Teď si tedy mohou zájemci přečíst jeho nezkreslené postoje.

Klaus připomněl, že sice není klimatolog, ale má podle svého názoru dostatek předpokladů k napsání takové knihy. Je totiž akademik, schopný sledovat a posuzovat odborná pojednání, má zkušenosti se statistikou a je také národohospodář.

Za hlavní závěry knihy označil teze, že klima se neustále mění a jeho změny jsou tedy normální, že na oteplování planety neexistuje shodný názor všech vědců, že důsledky nynějších změn nejsou příliš velké a závažné a nepředstavují tedy hrozbu a že snahy ovlivnit vývoj klimatu jsou zbytečné, neúčinné a nepřijatelně nákladné. Navíc pak jako člověk se zkušenostmi s totalitou považuje za nepřijatelné vnucování neprokázaných názorů jiným,
což pociťuje jako nebezpečné omezování svobody.

Na dotazy přítomných opakovaně vysvětloval, že není proti "rozumné ochraně životního prostředí, ale proti militantnímu environmentalismu, který nebere v úvahu vztah mezi náklady a jejich užitkem". Na stejné téma hovořil Klaus ve Vídni již před dvěma měsíci v Hayekově institutu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí