zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisíc zvuků. A žádný hluk

18.12.2007
Hluk
Tisíc zvuků. A žádný hluk

Chodci na newyorské Prince Street se na jednom místě začnou zděšeně rozhlížet. Někdo jim zašeptal do ucha, ale nikdo není poblíž. Těžko je napadne hledat speciální reproduktor ukrytý vysoko na domě.

Zvuk jako by se vzal odnikud. Jednu chvíli není slyšet nic, o pár kroků dál zaslechnete tajemný hlas opakující větu „Kdo je tam?“. Může za to trik směrovaného zvuku, takzvaný zvukový reflektor. Ten šíří hlas tak, že je v omezeném prostoru slyšet jasně a silně, jinde ale není slyšet vůbec.

Reklamní trik spojuje tajemnou našeptávačku s billboardem umístěným nad inkriminovaným místem. Láká lidi k televiznímu seriálu Paranormal State kabelové stanice A&E. Chodci dotázaní odborným serverem AdAge přiznali, že je hlas vystrašil. Kdyby ho prý zaslechli v noci, měli by určitě nahnáno.

Trik má na svědomí společnost Holosonics, která zatím technologii nabízí především muzeím a galeriím. Ploché čtvercové reproduktory umístěné nad jednotlivými exponáty, například v Chicagském kulturním centru, nabízejí různé komentáře. Kdo stojí před vystaveným předmětem, slyší jasně. Pro ostatní je místnost naplněna sotva slyšitelným mumláním, které v případě, že stojí v „paprsku“ některého ze zvuků, ani nevnímají.

Technologie funguje pomocí ultrazvuku. To proto, že lze zvuk přesně směrovat pouze v případě, že je jeho zdroj větší než délka zvukových vln. Pro vlnění slyšitelné lidským uchem by bylo třeba obrovských reproduktorů, několikamilimetrové vlny ultrazvuku lze však směrovat z malých zdrojů. Ale jak lidé zaslechnou ultrazvuk? Ve chvíli, kdy dorazí k jejich uchu, je už slyšitelný. Holosonics dokáže pomocí složitých výpočtů přesně předvídat, jakým způsobem vzduch zdeformuje ultrazvuk, a tak může do tlampače poslat takový ultrazvuk, který se přesně po x metrech přemění z neslyšitelného vlnění ve slyšitelný hlas, hudbu... cokoli.

http://www.tyden.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí