zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obrat na Bali

18.12.2007
Ovzduší
Obrat na Bali
"To je báječná výhoda, že my nemáme žádné mořské břehy, víš? Kdo má dnes moře, je chudák," vysvětluje pan Povondra, ztělesnění českého chytráctví, v Čapkově románu. A zůstává v klidu, i když už je pětina světové pevniny pod vodou. - Ze stejného důvodu u nás budila pramalý zájem světová konference o klimatu na Bali.

V Česku nemáme hurikány Katrina, nestoupá hladina moře, netají ledovce, nemizejí korálové útesy. Proto se tady dá debata o klimatických změnách vést tak zvesela: Taje věčný led v Arktidě? Tím líp, aspoň půjde vytěžit všechna ta ropa pod ním. A proto může projít bez velkých titulků, že na Bali se navzdory očekáváním skeptiků staly průlomové věci.

Pravda, ještě žádné závazné limity; na ně má dojít v roce 2009 v Kodani. Ale poprvé se ke snižování emisí skleníkových plynů hlásí i Čína a Indie (i když trvají na tom, že současně musí dostat z bídy miliardu svých lidí žijících za méně než dolar na den). Poprvé se pozornost upřela na špinavé tajemství chudých zemí: žďáření pralesů přispívá k vypouštění oxidu uhličitého víc než všechna auta světa. A poprvé se - neochotně - přidaly i Spojené státy. Nikoli náhodou tamní senátoři Lieberman a Warner právě poposunuli Kongresem svůj zákon o limitech na skleníkové plyny, založený na "evropském" principu emisních povolenek.

Bali je předzvěstí celosvětové ochoty něco proti globálnímu oteplování udělat. I když Čapkův Povondra věděl své: nás se to netýká, nás trápí leda drahota v obchodech. Až pak ho napadlo, jestli snad to zdražení kávy nesouvisí s tím, že Brazílie mizela pod vodou.

tomas.nemecek@economia.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí