zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé tří městských částí Prahy společně naplánovali podobu veřejných prostranství

18.12.2007
Obecné
Obyvatelé tří městských částí Prahy společně naplánovali podobu veřejných prostranství

Obyvatelé městské části Praha-Horní Roztyly minulý týden diskutovali nad studií obnovy Pošepného náměstí, na kterou získali prostředky ze společného grantového programu Nadace Penta a Nadace Partnerství 5P pro Prahu. Názory místních lidí na to, jak by mělo centrum jejich sídliště vypadat, přitom byly při plánování s architektem rozhodující. Podobný průběh měly i ostatní dva podpořené projekty, obnova prostranství před obchodním centrem Otava v Modřanech a revitalizace centra Slivence. Program 5P pro Prahu financuje Nadace Penta, jeho odbornou garanci zajišťuje Nadace Partnerství.

První ročník grantového programu 5P pro Prahu, který má napomoci vzniku kvalitních veřejných prostranství v Praze, vyhlásily Nadace Penta a Nadace Partnerství na jaře letošního roku. Grantová komise poté vybrala z jedenácti přihlášených návrhů jako vítězný projekt obnovu prostranství před obchodním centrem Otava v Modřanech. Podporu na první fázi projektu, kterou je právě společné plánování budoucí podoby, získaly ještě další dvě městské části – Slivenec a Horní Roztyly.

„S obyvateli Horních Roztyl jsme se shodli, že náměstí má své kvality, které je třeba zachovat. Aby z něj však bylo vskutku příjemné místo pro zastavení a setkávání bude třeba provést řadu drobnějších úprav jako je rekonstrukce nefunkčního pítka, obnova a doplnění zeleně a laviček nebo pravidelná a důsledná údržba, vysvětluje architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Ve Slivenci, kde již všechna veřejná plánování proběhla, se místní obyvatelé a architekti shodli, že rybník na návsi doplní travnatá pláž, molo a dřevěná paluba umožňující slunění s výhledem na hladinu. K procházkám malebnými zákoutími mezi starými statky budou zvát nové chodníky a bezpečnější přechody. Obyvatelé Modřan se domluvili na tom, že prostor před obchodním centrem Otava doplní nová dlažba a originální barevná zvlněná lavička, která nabídne místa k posezení ve stínu nově vysazeného stromu. „Během všech plánovacích setkání se ukázalo, jak důležitá je včasná a otevřená komunikace a přímé zapojení lidí do utváření svého okolí,“ zdůraznil Sedlák.

kontakt:            

Robert Sedlák, Nadace Partnerství, tel.: 515 903 131, e-mail: robert.sedlak@nap.cz

Jana Studničková, Nadace Penta, e-mail: studnickova@pentainvestments.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí