zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obec na Brněnsku schvaluje unikátní recyklační plán

19.12.2007
Odpady
Obec na Brněnsku schvaluje unikátní recyklační plán
Program konkrétních kroků, které místním lidem usnadní třídění odpadu, podpoří recyklaci a sníží množství odpadků v popelnicích, dostanou dnes večer ke schválení zastupitelé obce Ostopovice nedaleko Brna. Plán pomohlo připravit Hnutí DUHA.

Program je inspirovaný zkušenostmi úspěšných obcí v České republice, na Slovensku či v dalších evropských zemích. Patří do něj mimo jiné:

• Spravedlivé poplatky – lidé budou platit podle toho, kolik odpadků vyhodí do popelnice, ne podle počtu členů domácnosti. Ve slovenské Dubnici nad Váhom taková změna snížila produkci odpadu, který končí v popelnici, o 84 %.

• Obec bude domácnostem levně pronajímat kompostéry. V Brumově–Bylnici, městečku v Bílých Karpatech, podobný projekt během jediného roku snížil skládkování o 106 tun, tedy 18 %.

• Snadnější třídění – namísto aby lidé chodili k barevným kontejnerům na tříděný odpad, každá domácnost dostane barevné pytle, které budou svážet podobně jako popelnice.

Obec také plánuje ve spolupráci s ekologickou organizací požádat o peníze z evropských fondů na výstavbu sběrného dvora, obecní kompostárny a dalších zařízení.

Hnutí DUHA podobně pomáhá s přípravou odpadového plánu , který zvýší recyklaci, ušetří peníze a usnadní domácnostem třídění odpadu, i dalším vybraným obcím.

Míra recyklace odpadků u nás činí pouhých 20 % – zatímco v sousedním Německu či Rakousku už překročili padesátiprocentní hranici. Příčinou jsou špatné recyklační služby: popelnice stojí před každým domem, ale k barevným kontejnerům na tříděný odpad to průměrná česká domácnost má 140 metrů daleko. Hnutí DUHA prosazuje změnu zákona o odpadech, která třídění odpadu usnadní a zvýší recyklaci.

Zastupitelstvo Ostopovic bude o plánu jednat v pondělí 17. prosince od 18 hodin.

Tomáš Přikryl z Hnutí DUHA řekl:
„Pokud Ostopovice plán schválí a začnou jej naplňovat, zařadí se v recyklaci mezi nejlepší obce v republice. Navržená opatření místním lidem ušetří peníze i usnadní třídění odpadu a navíc pomohou zvýšit recyklaci. Paní starostka a místní zastupitelé mají o lepší recyklaci velký zájem, velmi dobře se s nimi spolupracuje. Podobných programů je u nás zatím velmi málo vinou špatné legislativy. Poslanci by měli schválit změny v zákoně o odpadech, které by pomohly recyklaci a podpořily obce v takových projektech."

Kontakt:
Zuzana Benešová, starostka, obec Ostopovice, telefon 777 831 721, email starostka@ostopovice.cz
Tomáš Přikryl, Hnutí DUHA, telefon 731 465 279, email tomas.prikryl@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí