zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologickou daň budou platit i odběratelé zelené energie

21.12.2007
Energie
Ekologickou daň budou platit i odběratelé zelené energie
Ekologické dani na elektřinu se v novém roce nevyhnou ani ti, kdo dobrovolně připlácí na podporu ekologické energie. Odběratelé se mohou rozhodnout, jestli si kupovat za - o desetník dražší sazbu - takzvanou zelenou elektřinu. Protože ale dodavatelé nedokáží pro potřeby daní průkazně rozlišit, z jakého zdroje zákazník elektřinu dostává, budou ekologickou daň platit všichni.

Zatím stačilo garantovat, že "zeleného proudu" podnik neprodal více, než se ho vyrobilo. Ale po zavedení ekologické daně už to stačit nebude. Ekologickou daň proto budou platit všichni odběratelé.

Radiožurnálu to potvrdila za společnost ČEZ Ivana Vejvodová: "To je právě ta změna, kterou jsme oznamovali. Jde o to, že ekologickou daní bude zatížena i energie zelená, a je to proto, protože v systému v podstatě proudí všechna energie a my nejsme schopni u konkrétního zákazníka rozlišit, jestli odebral právě tu zelenou nebo i tu vyrobenou například v uhelných nebo jaderných elektrárnách."

ČEZ na tuto novou situaci podle Vejvodové upozorňuje své klienty: "Obesílali jsme zákazníky, kteří odebírají zelenou energii, s touto informací a s dotazem, zda chtějí i nadále odebírat zelenou energii, protože takovéto gró zelené energie se nemění. Jde o to, že ten desetihaléř, který zaplatí zákazník navíc, jde na podporu obnovitelných zdrojů, například na výzkum. Ten fond se jmenuje Fond zelené energie a skupina ČEZ ke každému desetníku, který zaplatí zákazníci, přidá i svůj desetník."

Ve Fondu zelené energie se tak za letošní rok shromáždilo už 6 milionů korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí