zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inverze je slabší, ale znečištění v nížinách trvá

26.12.2007
Ovzduší
Inverze je slabší, ale znečištění v nížinách trvá
Praha - Inverze, která již několik dní trápí obyvatele nižších poloh a zejména větších měst, se trochu zlepšila. Do vyšších poloh se dostal chladnější vzduch, který se promíchal s předchozím teplým prouděním, ale ovzduší se podle meteorologů příliš nepročistilo. Inverze pravděpodobně potrvá po celé vánoční svátky a pak až do víkendu.

Koncentrace prachu jsou zvýšeny v Plzeňském, Jihočeském, Středočeském, Ústeckém a Libereckém kraji, dále v Třinci a v Českém Těšíně, uvádí Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce. Díky menšímu vánočnímu provozu ale nejsou zvýšeny koncentrace oxidu dusičitého.

Inverzní charakter počasí se ale začne vracet již v noci na úterý. Dále bude zataženo nízkou oblačností, sněžit bude jen slabě a ojediněle, vyskytovat se mohou mrznoucí mlhy. Noční teploty budou stále klesat až k minus deseti stupňům Celsia, denní se nepřehoupnou přes bod mrazu. Na horách bude stále kvůli inverzi tepleji a slunečno.

Změna by mohla podle současné předpovědi nastat až s příchodem víkendu, kdy by se mohla obloha trochu protrhat a mohlo by přijít i sněžení. Přes den by mělo být lehce nad nulou a v noci, včetně té silvestrovské, kolem minus dvou stupňů Celsia.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí