zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Počet obětí v Indonésii již přesáhl stovku

29.12.2007
Havárie
Počet obětí v Indonésii již přesáhl stovku
Indonéští záchranáři po celý včerejší den pokračovali v pátrání po obětech záplav a sesuvů půdy, které postihly ostrov Jáva. Podle posledních údajů při nich zahynulo nebo je pohřešováno více než 130 lidí. Naděje, že by někdo z nich byl nalezen živý, jsou ale malé.

Sesuvy půdy postihly ve středu ráno dva distrikty provincie Střední Jáva. Masa půdy a bahna pohltila celé domy a zablokovala klíčové přístupové silnice. V provincii Východní Jáva strhla rozvodněná řeka Madiun most, na němž bylo asi 50 lidí.

Do pátrání po zasypaných se zapojily stovky vojáků, policistů i místních obyvatel, kteří s pomocí lopat, motyk i holýma rukama odklízejí sesunutou půdu, jež je v některých místech až pět metrů vysoká.

Vláda do postižené oblasti vyslala pět tun instantních potravin a sušenek a deset tun potravin pro děti. Do úkrytů v kostelích, mešitách a vládních budovách se uchýlilo asi 2000 lidí, které záplavy a sesuvy půdy připravily o střechu nad hlavou.

Při sezonních deštích a záplavách každoročně v Indonésii umírají desítky lidí. Někteří ekologové a organizace obviňují úřady z toho, že jejich snahy o odlesnění jsou jednou z příčin častých sesuvů.

Podle radikálního islámského duchovního Abu Bakara Bashira, který včera přijel do postižených oblastí na Jávě, je ale příčinou tragického neštěstí nemorální chování. "Je to lekce, z níž je třeba se poučit," řekl.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí