zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 35 lety byla vyhlášena národní přírodní památka Swamp

30.12.2007
Příroda
Před 35 lety byla vyhlášena národní přírodní památka Swamp
Okolí Máchova jezera se vyznačuje celou řadou přírodních zajímavostí, které jsou pod ochranou státu. Jednou z nich je unikátní rašeliniště s mnoha tůňkami Swamp, které bylo vyhlášeno výnosem českého ministerstva kultury z 29. prosince 1972 národní přírodní památkou.

Rašeliniště se nachází v zátoce na jihovýchodním břehu Máchova jezera asi 2,8 kilometru od Doks a je přibližně 1,45 hektaru velké. Vzniklo na písčitých náplavech v důsledku zvýšení hladiny podzemní vody při založení této vodní nádrže a jeho jedinečnost spočívá v tom, že jde o jedno z nejmenších míst na světě s výskytem největšího počtu řas. Botanici jich zde popsali více než 170 druhů. Z vyšších rostlin se zde vyskytuje například kriticky ohrožená hrotnosemenka bílá, rosnatka okrouhlolistá, klikva bahenní nebo leknín bělostný.

V Libereckém kraji se nachází národních přírodních památek celkem osm. Kromě Swampu to jsou Bozkovské dolomitové jeskyně, Kozákov, Suché skály a Strážník na Semilsku, Panská skála a Peklo na Českolipsku a Čertova zeď na Liberecku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
25
11. 2020
25.11.2020 - Seminář, školení
hotel Olympik, sál Olymp, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí