zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický projekt v povodí Nisy financovaný z evropského programu přeshraniční spolupráce

02.01.2008
Příroda
Ekologický projekt v povodí Nisy financovaný z evropského programu přeshraniční spolupráce
Dalším z řady úspěšně realizovaných projektů spolufinancovaných z evropského přeshraničního programu INTERREG IIIA Česká republika – Svobodný stát Sasko z období 2004–2006, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj, je i projekt Likvidace invazních rostlin v povodí Nisy. Projekt ochrany ekosystému s rozpočtem 6 milionů korun řeší povodí jako celek na rozdíl od izolovaných, nekoordinovaných zásahů prováděných v minulosti, kdy výsledky jednotlivých zásahů neodpovídaly zamýšlenému efektu.
Evropská unie přislíbila poskytnout na projekt finanční příspěvek ve výši až 4,5 mil. korun, Liberecký kraj přislíbil spoluúčast ve výši až 1,2 mil. korun a příspěvek státního rozpočtu může činit až 300 tis. korun. Projekt je realizován od roku 2006 a jeho ukončení se plánuje v září 2008.

Nežádoucí šíření nepůvodních rostlin je problémem v řadě příhraničních oblastí. V povodí Nisy na území Libereckého kraje se v současné době jedná zejména o nekontrolované rozšíření křídlatky. Břehy a přilehlé pozemky se pozvolna ztrácejí v hustých porostech agresivní nepůvodní rostliny. Rostlina kolonizuje břehy vodních toků, komplikuje protipovodňová opatření, vytlačuje původní rostlinné i živočišné druhy, ztěžuje využití zemědělské a lesní půdy a šíří se na okolní pozemky. Zvláštní souvislosti a nebezpečnost má šíření křídlatky do chráněných území. Celková mapovaná rozloha porostů těchto druhů je cca 34 ha. Kombinovanými mechanickými a netoxickými chemickými zásahy se po ošetření v roce 2008 předpokládá úspěšnost zásahu okolo 90 % na většině ploch.

Smyslem partnerství u přeshraničních projektů je v tomto případě spojení odborných znalostí naší a saské strany, koordinace práce na likvidaci křídlatky v povodí Nisy,  a využití výsledků projektu pro aplikaci podobných opatření i na německé straně.

 Ekologický projekt v povodí Nisy

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
Odbor komunikace MMR ČR
Staroměstské nám. 6
110 15 Praha 1
Tel.: 420 224 861 126
E-mail: tiskove@mmr_cz
Web: www.mmr.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí