zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ASEKOL snižuje recyklační příspěvky – během dvou let už popáté

03.01.2008
Odpady
ASEKOL snižuje recyklační příspěvky – během dvou let už popáté

Neziskový kolektivní systém ASEKOL, který organizuje zpětný odběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, se s platností od 1. ledna 2008 opět rozhodl snížit recyklační příspěvky u 12 druhů elektrospotřebičů. Po dvou vlnách redukce z roku 2006 a dalších dvou z roku 2007 ASEKOL k tomuto kroku přistoupil už popáté. Recyklační příspěvek platí spotřebitel při nákupu nového elektrovýrobku.

Snížení příspěvků na historická elektrozařízení (tzv. PHE) se týká elektrozařízení ze skupin 3 (kancelářské a telekomunikační zařízení) a 4 (spotřební elektronika). Redukce se dočkaly například faxy, kopírky, skenery (ze 30 Kč/ks na 10Kč/ks) nebo LCD, CRT a plazmové televize a monitory do úhlopříčky 55 cm, u nichž byly příspěvky sníženy téměř na polovinu původní hodnoty – ze 60 Kč/ks na 33 Kč/ks. Externí a interní příslušenství k PC (např. wi-fi, grafické a zvukové karty, HDD, CD a DVD mechaniky) dokonce nebudou zpoplatněny vůbec.

Recyklační příspěvky jsou určeny na provoz kolektivního systému. Je jimi hrazen jeho provoz, doprava a recyklace vysloužilých elektrozařízení. „V průměru došlo ke snížení příspěvků u vybraných spotřebičů o 64 %. Od počátku fungování kolektivního systému ASEKOL jsme už příspěvky snížili u více než stovky elektrozařízení. Za předpokladu, že v prvním pololetí letošního roku bude na trh uvedeno stejné množství výrobků jako za stejné období roku 2007, ušetří spotřebitelé na příspěvcích na recyklaci více než 7 milionů korun,“ říká Jan Vrba, jednatel společnosti ASEKOL. Nový ceník recyklačních příspěvků najdete na www.asekol.cz.

„Výše příspěvků byla nastavena podle očekávaných výsledků zpětného odběru. Výrazný nárůst množství vybraných elektrozařízení nám umožňuje příspěvky soustavně snižovat,“ vysvětluje Jan Vrba důvody redukce recyklačních příspěvků a dodává: „Jsme nezisková společnost, a proto potřebujeme jen takové množství prostředků, které nám pokryjí sběr, dopravu a recyklaci vyřazených elektrozařízení tak, jak to vyžaduje zákon a naše životní prostředí.“  Výše příspěvku u konkrétního elektrospotřebiče závisí na tom, jak obtížná je jeho recyklace z hlediska financí. Například k ceně velké televize zaplatí spotřebitel recyklační příspěvek ve výši 200 Kč, zatímco k mobilnímu telefonu pouhou korunu. 

Nezisková společnost ASEKOL v rámci zpětného odběru pokrývá sítí sběrných míst již více než 80 % obyvatel České republiky. ASEKOL od ledna do září roku 2007 vybral 6443 tun elektroodpadu, což je meziroční nárůst o 82 %. Odhadem loni ASEKOL vybral necelý kilogram na osobu, pro rok 2008  plánuje zpětný odběr ještě zvýšit přibližně na 1,2 kg nepotřebných elektrospotřebičů na hlavu.

 

Snížení recyklačního příspěvku od 1. 1. 2008:

Elektrozařízení

Původní recyklační příspěvek (PHE) v Kč/ks

Recyklační příspěvek (PHE) v Kč/ks s platností od 1. 1. 2008

LCD, CRT a CCTV televize a monitory s úhlopříčkou do 55 cm

60

33

Kopírky a skenery do 50 kg, faxy

30

10

Externí a interní příslušenství k PC a notebookům

1

0

 

Společnost ASEKOL s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4, a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 2600 městy a obcemi a 1150 servisy, opravnami a prodejnami elektro. 

 

Kontakty

AMI Communications, spol. s r. o.: Týn 641/4  Praha 1, Ondřej Tesař, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 602 698 854, www.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí