zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Energie roztáčí inflaci

04.01.2008
Energie
Energie roztáčí inflaci
Temelín letos plánuje vyrobit nejvíc elektřiny v historii, ani rekordní množství "levné" atomové energie však účty nezeštíhlí.

ČEZ čeká za rok 2007 zisk čtyřicet miliard korun, stěžovat si nemohou ani distributoři. Přesto se cena elektřiny zvyšuje od nového roku v průměru o 9,1 procenta. Příčinou je nedostatek elektřiny v Evropě a otevřený trh v unii. České ceny dohnaly francouzské a šéf ČEZ Martin Roman rád děsí Čechy, že se srovnají s těmi německými, které leží o další pětinu výše.

"Zdražování se nelze divit, ČEZ se chová tržně a prodává za cenu určenou poptávkou. Elektřina se konečně obchoduje na burze," říká analytik Marek ze společnosti Patria, který si myslí, že by vyšší ceny mohly zvýšit investice do tradičních i obnovitelných zdrojů.

Účty za elektřinu zatíží zejména průmyslové podniky. Ty téměř shodně tvrdí, že se s rostoucími cenami vyrovnají.

"Dražší elektřina nás ovšem přinutila zvýšit ceny finálních výrobků, například potravinářských olejů," uvádí mluvčí Setuzy Marie Logrová.

U domácností účty citelně stoupnou těm, kteří elektřinu používají k vytápění. Zdražuje však i dálkové teplo a plyn. Cena dálkového tepla vzroste v průměru o 10 procent. Nejdražší zůstává v Brně, kde cena nejvíce vrostla a to o více než 16 procent. Dražší ropu zrcadlí i zemní plyn. RWE Transgas zvyšuje ceny pro domácnosti v průměru o 7,4 procenta.

Ekologové doufají, že vysoké ceny energií budou motivovat spotřebitele k úsporám a povzbudí technický pokrok v energetice.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí