zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bové zahájil protestní hladovku

07.01.2008
GMO
Bové zahájil protestní hladovku
Francouzský aktivista José Bové, proslulý razantním bojem proti geneticky modifikovaným plodinám, včera zahájil v Paříži hladovku.

Muž, který je respektovaným mluvčím nespokojených farmářů i odpůrců globalizace, žádá, aby vláda o rok prodloužila zákaz pěstování geneticky modifikované kukuřice.

"Doufám, že budou respektovat názor lidí," vzkázal Bové vládnímu výboru, který má o zákazu rozhodnout příští týden.

Nehodlá ustoupit. V rozhovoru pro stanici RTL uvedl, že od včerejšího rána pije pouze čistou vodu. Jeho nenásilného protestu se účastní dalších 15 dobrovolných "hladovkářů."

Jejich vytrvalá válka proti modifikované kukuřici se táhne delší dobu.

Loni Bového stoupenci jeden lán vytrhali a zničili již sklizenou kukuřici. Cíl byl o to dráždivější, že pole patřilo americkým pěstitelům.

Bové byl původně odsouzen ke čtyřměsíčnímu vězení, později byl trest zmírněn na pokutu.

V říjnu vláda setí kukuřice, označované jako MON 810, zakázala. Chtěla poté vyčkat na výsledky výzkumu o důsledcích pěstování kukuřice, která se ve Francii pěstovala na 22 tisících hektarech, tedy asi na 1,5 procenta plochy veškeré obdělávané kukuřice.

Pokud se prokáže její škodlivý vliv, vláda prodlouží zákaz, jakkoli v Evropské unii je její pěstování povoleno. Zastánci geneticky modifikovaných plodin uvádějí, že kukuřice umožňuje vyšší výnosy a je odolnější proti škůdcům. Zatím je navíc jedinou takovou plodinou pěstovanou v Evropské unii.

Bové tyto argumenty odmítá. Trvá na tom, že kukuřice je škodlivá pro zdraví konzumentů i pro životní prostředí.

Mezi Francouzi se jeho názory těší značné reputaci. Když před devíti lety poničil provozovnu McDonald's, mnoho lidí mu drželo palce Stal se jakýmsi lidovým hrdinou, na způsob komiksového Astérixe. Je tvrdohlavý a neústupný.

To platí i tentokrát. Hodlá podle svých slov pokračovat v protestu do té doby, dokud nedosáhne nejméně ročního zákazu modifikované kukuřice. "Zákaz je jedinou věcí, která mě může odvrátit od pokračování hladovky," řekl v rozhovoru pro list Sud Ouest. " V žádném případě mě neuspokojí pouhé sliby," prohlásil.

Na protest se dlouho připravoval, pečlivě tomu uzpůsobil i vlastní životosprávu. Předpokládá, že v průběhu hladovky bude hubnout až o půl kilogramu za den. Přesto nemá pocit, že by hazardoval.

"Hladovka je pečlivě zváženým závazkem, nikoli sebevražedným aktem," řekl listu Midi Libre.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí