zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přesnější telematický systém vodní dopravy

07.01.2008
Voda
Přesnější telematický systém vodní dopravy

Ředitelství vodních cest ČR vybuduje v letošním roce vysílač, který umožní určení polohy lodi na vnitrozemských vodních cestách s přesností 0,5 – 2 m bez ohledu na terénní podmínky. Posledním povolením potřebným k zahájení stavby bylo územní rozhodnutí, které bylo vydáno v posledních dnech roku 2007. Vysílač bude stát v blízkosti plavební komory Obříství na Labi.

V loňském roce byl dokončen telematický systém vodní dopravy LAVDIS (Labsko Vltavský Informační Systém). Tím byl dán základ pro aktivní využívaní palubních navigačních systémů pracujících s digitální plavební mapou. Systém pracuje na principu satelitního navigačního systému GPS, který však může mít při určování polohy lodi odchylku až 50 m, což znemožňuje efektivní a bezpečné využití pro navigaci na palubě plavidla. Pro zpřesnění se používá tzv. diferenciální GPS (DGPS) založený na principu doplnění korekčního signálu vysílaného z jiné tzv. referenční stanice, která se nachází ve známé a neměnné pozemské poloze a na které lze identifikovat velikost chyby GPS.

Významně se tak zlepší bezpečnost plavby a zjednoduší operativní rozhodování vůdce plavidla o optimálním vedení plavidla. V kombinaci s radarem se při snížené viditelnosti podstatně omezí navigační chyby a celkově zjednoduší průjezd plavebně obtížnými úseky.

Zdroj: ŘVC ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí