Pátek, 26. dubna 2024

Úsporné žárovky prodražuje poplatek za recyklaci

Úsporné žárovky prodražuje poplatek za recyklaci

Praha - Každý Čech, který si v obchodě koupí úspornou zářivku, musí k její ceně připlatit sedm až osm korun. To je poplatek, který slouží na jejich následnou ekologickou likvidaci. Paradoxní přitom je, že se platí jen u úsporných žárovek. U klasických žádný recyklační poplatek za ekologickou likvidaci není.

Petr Holub z Hnutí Duha sice připouští, že to na první pohled vypadá jako znevýhodnění ekologicky šetrného výrobku. „Ale v té ceně a při té úspoře je ten poplatek absolutně marginální,“ říká. A upozorňuje na to, že zatímco poplatek je nižší než deset korun, tak peníze ušetřené za energii jdou do stovek korun. „Je dobře, že ten systém funguje a výrobce přebírá zodpovědnost za ekologickou likvidaci svého výrobku,“ dodává jeho kolega Ivo Kropáček.

Podle ministerstva životního prostředí to, že u obyčejných žárovek recyklační poplatek není, má jednoduchý důvod. „Žárovky jsou natolik jednoduchý přístroj, že administrativní náklady na evidenci poplatku by byly vyšší, než náklady na jejich ekologickou likvidaci,“ říká mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.

Povinnost zajištění zpětného odběru, financovaného právě z recyklačního poplatku, vyplývá ze směrnice Evropské unie. „Týká se to elektrozařízení, která obsahují škodlivé látky či prvky jako například rtuť,“ říká Petr Šulc, ředitel společnosti Ekolamp, která se recyklací zářivek zabývá. A klasické žárovky látky škodlivé životnímu prostřední neobsahují.

Navíc poplatky nyní klesají. Firmy, zajišťující recyklaci elektroodpadu, po dvou letech platnosti zákona zjistily, že není tak nákladná jak původně propočítaly. Recyklační poplatek u zářivek tak během uplynulého roku klesl o třetinu, u televizních obrazovek dokonce o více než polovinu.

Podle Kropáčka se Hnutí Duha snaží, aby povinnost placení poplatků přecházela na čím dál více výrobků. A aby se po vzoru Austrálie či Velké Británie, které zcela zakázaly prodej klasických, tedy neúsporných žárovek, změnila legislativa.

„Sledujeme, jak se u nich ten zákaz osvědčí či neosvědčí a teprve podle toho se budeme rozhodovat,“ říká Kašpar. A poukazuje na známý fakt, že se zářivka i s recyklačním poplatkem vyplatí díky úspoře energie a mnohonásobně delší životnosti několikanásobně víc než klasická žárovka.

A klasické žárovky navíc dosud podle něj mají své místo například na schodištích se schodišťovými vypínači, kde je na krátkou dobu efektivnější zapnout žárovky než startovat úsporné zářivky.

Další paradox je, že zatímco zářivky poplatek prodražuje v průměru o pět procent, například u počítačů a další elektroniky tvoří jen zlomek procenta ceny výrobku.

To, že je u zářivek poplatek proti ceně výrobku vyšší, je podle Šulce způsobeno náročnější technologií likvidace. „Zpracování světelných zdrojů vyžaduje drahé specializované technologie, které se nehodí pro jiné elektrospotřebiče,“ říká. „Jde o velmi křehká zařízení, která vyžadují sběr a přepravu speciálními kontejnery,“ uvádí pro příklad
 Marek Pokorný
http://www.denik.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů