zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválila novelu vodního zákona

11.01.2008
Voda
Legislativa
Vláda schválila novelu vodního zákona
Ministr zemědělství Petr Gandalovič předložil na středečním zasedání vlády novelu vodního zákona.
Novela byla schválena a výrazně usnadní realizaci protipovodňových opatření.
 
Pro budování protipovodňových opatření je nezbytné mít zajištěny pozemky pro tato opatření, a proto přicházíme s novelou vodního zákona, která umožní v krajních případech pozemek pro stavbu vyvlastnit. Vyvlastnění je možné pouze v případě, kdy není možné pozemek získat jinak, například výkupem nebo výměnou pozemků za jiné,“ říká k novele ministr Gandalovič.
 
Novela zároveň řeší existující, ale nepoužívaný institut území určeného k rozlivu povodně. Úprava podporuje zachování stávající zemědělské nebo lesnické produkce na územích určených k výjimečnému zaplavení v případě povodní. Pokud by k takovému rozlivu došlo, bude škoda na zemědělské produkci kompenzována
 
„Pro následující léta máme připraveno přes 14 miliard korun a ty chceme rychle a efektivně využít,“ říká Gandalovič a doplňuje „řadu projektů už jsme úspěšně uzavřeli, ale mnoho práce nás ještě čeká.“
V rámci programu Prevence před povodněmi II je připravena na léta 2007 – 2012 suma zhruba 10 mld. Kč. Z těchto prostředků by měly být realizovány např. projekty: zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Olomouci, projekty v Radotíně, Tróji a Zbraslavi, ochranná hráz na řece Odře v Ostravě Hrušově a řada dalších. V tomto programu jsou zahrnuty zkušenosti s povodněmi v ČR, je kladen důraz na systematičnost řešení a na co největší efekt v rizikových oblastech. Tyto oblasti byly identifikovány v průběhu povodní v posledních deseti letech.
 
Dalším krokem je program čítající zhruba 4 mld. Kč směřující na rekonstrukce a odbahnění rybníků a malých vodních nádrží, které by se díky tomuto programu měly více zapojit do protipovodňové prevence, což znamená zejména ochranu menších sídel a zabránění lokálním záplavám.
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí