zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svoz odpadu zdražil málo, příští rok to má být horší

18.01.2008
Odpady
Svoz odpadu zdražil málo, příští rok to má být horší

Zlínský kraj - Zdražení se letos nevyhnulo ani vyvážení popelnic. Obcím se však díky třídění odpadu daří nárůst cen mírnit. Tvrdí to místostarosta Starého Města Radoslav Malina. 

„Díky třídění odpadu se nám podařilo zmírnit dopad zdražení na samotné občany. Lidé u nás zaplatí 470 korun za rok, což je o 50 korun víc než v roce 2007,“ vysvětlil Malina.

Samotné firmy, které zajišťují svoz a ukládání odpadů, udržely zdražení svých služeb pod mírou inflace. „Cenu jsme zvedli o tři procenta, přitom podle zprávy ministerstva byla jen v dopravě inflace sedm procent,“ poznamenal ředitel uherskohradišťského podniku Odpady-Třídění-Recyklace Jiří Klíma. Příštím rokem však půjde cena nahoru zřejmě výrazněji. Zákonný poplatek za ukládání odpadu do životního prostředí, který tvoří celkovou částku, se má zvýšit z nynějších 400 korun na 700 korun za tunu.

Podle vládního návrhu by se poplatek měl postupně zvyšovat až do roku 2013 na 1500 korun za tunu, doplnil Klíma. Obyvatelé Velehradu za vyvážení popelnic zatím budou platit stejně jako v minulém roce. „Cena zůstává letos stejná jak díky třídění, tak i proto, že jsme zdražili o třicet korun na osobu před rokem,“ poznamenala pracovnice Obecního úřadu Velehrad Jitka Háblová. Obyvatelé poutní obce tak i letos musí za vyvážení komunálního odpadu zaplatit 440 korun.

Také na Uherskobrodsku zůstanou zatím peněženky obyvatel výraznějšího zdražení ušetřeny. „My jsme zvýšili pouze o 2,5 procenta cenu za dopravu. Ukládaní odpadu na skládku stojí stejně jako vloni,“ uvedla pracovnice firmy Rumpold Věra Horáková. Obyvatele samotného Uherského Brodu tak přijde vyvážení popelnic přibližně o deset procent dráž než v roce 2007. „Poplatek jsme zvedli na 430 korun,“ dodal uherskobrodský starosta Ladislav Kryštof.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí