zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zadržení ekologičtí aktivisté budou předáni australské lodi

19.01.2008
Obecné
Zadržení ekologičtí aktivisté budou předáni australské lodi

Dva ekologičtí aktivisté, kteří byli zadrženi japonskou velrybářskou lodí za vniknutí na její palubu, budou předáni australské monitorovací lodi. Australský ministr zahraničí nevyvrátil možnost zadržení obou ekologů.

Australská monitorovací loď zprostředkuje propuštění a předání dvou aktivistů ekologické organizace Sea Shepherd, kteří byli v úterý zajati po vstupu na palubu japonského velrybářského plavidla u antarktických břehů. Oznámil to australský ministr zahraničí Stephen Smith, podle kterého s plánem souhlasí i Japonsko.

Australská loď Oceanic Viking, která monitoruje činnost velrybářů a sbírá materiály pro případné podání mezinárodní žaloby, má podle Smithe převzít oba zajaté muže z japonského plavidla Jušin Maru 2 a převézt je na loď aktivistů ze Sea Shepherd. "Nyní potřebujeme úplnou spolupráci obou kapitánů, lodí i obou zajatců," prohlásil Smith.

"Přesun lidí z jedné lodi na druhou a potom ještě na třetí je za jakýchkoli okolností potenciálně náročná operace. Chceme přesun provést co nejrychleji, ale musíte pochopit, že to není jednoduché," dodal.

Ministr zahraničí navíc řekl, že oba aktivisté jsou v pořádku a nehrozí jim žádné nebezpečí. O legálnosti jejich činu odmítl diskutovat, poznamenal však, že aktivistům "chyběla určitá sebekázeň". Dále uvedl, že jakékoli nezákonné jednání nebude přehlížet.

Japonská flotila obviňuje aktivisty z pirátství

Austrálie se do konfliktu mezi aktivisty a velrybáři zapojila jako neutrální prostředník. Japonci nabízeli vydání obou zajatců pod podmínkou, že se ekologičtí aktivisté stáhnou aspoň deset námořních mil (asi 20 kilometrů) od velrybářské flotily. Organizace Sea Shepherd požadovala bezpodmínečné propuštění svých členů a její zakladatel Paul Watson hrozil útokem na japonskou loď, pokud k vydání nedojde.

Brit Giles Lane a Australan Benjamin Potts v úterý vnikli na japonskou loď Jašin Maru 2, aby informovali jejího kapitána, že lovem velryb porušuje platné mezinárodní dohody. Japonská posádka je zadržela, což vyvolalo protest ostatních aktivistů, kteří obvinili velrybáře z používání teroristických praktik. Japonci naopak obvinili aktivisty z pirátství.

Japonsko každoročně využívá mezeru v pravidlech Mezinárodní velrybářské komise, která zakazuje komerční lov kytovců, ale povoluje ho pro vědecké účely. Plán Tokia na odlovení přibližně 1000 kusů plejtváků malých vyvolal vlnu protestů na celém světě, především v Austrálii. Podle posledních průzkumů však většina Australanů nesouhlasí ani s praktikami organizace Sea Shepherd.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí