zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Loď s nulovými emisemi

22.01.2008
Ovzduší
Loď s nulovými emisemi
"Bitva proti změně klimatu musí být vybojována na všech úrovních. Proto, následujíce autobusy poháněné vodíkovými palivovými články, investujeme do technologie palivových článků u lodní dopravy. V roce 2008 představíme prototyp lodě pro vnitrozemskou osobní dopravu s nulovými emisemi škodlivin jako součást systému veřejné dopravy na jezeru Alster," prohlásil hamburský senátor Axel Gedaschko.

V r. 2006 začal projekt podporovaný EU s názvem ZEMSHIPS (Zero Emission Ships, lodě s nulovými emisemi). Jeho těžištěm je vývoj prvního parníku kompletně poháněného palivovými články. Na jeho vývoji se podílí Proton Motor Fuel Cell s více než 13letými zkušenostmi v tomto oboru. Loď bude mít kapacitu 100 cestujících. Klíčovým zařízením bude palivový článek, ve kterém při elektrochemické reakci vodíku se vzdušným kyslíkem dochází ke vzniku elektrické energie a vodní páry. Bude sloužit jako hlavní zdroj pro pohon elektrického motoru i ostatních systémů lodi. K zajištění vodíku bude zřízena vodíková plnicí stanice. Pohon lodě je projektován jako hybridní, tzn. že při nižších výkonech bude elektrický proud pro trakční motor krátkodobě dodáván z akumulátorů.

Na projektu ZEMSHIPS se podílí 9 partnerů (dva z Česka - Ústav jaderného výzkumu Řež a ETC Consulting Group). Tento prototyp lodě by měl dát celosvětový impulz pro další rozvoj lodí poháněných vodíkem. Čeští partneři vytvoří počítačový model pohonného systému, budou spolupracovat na vyhodnocování provozních dat a napomohou přenosu projektových výsledků do dalších evropských měst.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí