zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti Země vyhrály soudní spor o informace

23.01.2008
Obecné
Děti Země vyhrály soudní spor o informace

Úřad městského obvodu Plzeň 4 i Magistrát města Plzně nezákonně odpíraly poskytnutí stavebních povolení na billboardy

 

Krajský soud v Plzni vydal rozsudek, v němž uznal právo Dětí Země na informace o povolených stavbách billboardů na území městského obvodu Plzeň 4. Děti Země konkrétně žádaly poskytnutí kopií stavebních povolení a plánků umístění staveb. Úřad městského obvodu Plzeň 4 a následně po podaném odvolání i Magistrát města Plzně poskytnutí informací odmítly.

 

„Úspěch v soudním řízení nás nepřekvapil, neboť existuje již řada rozsudků, kdy soudy v podobných případech rozhodly stejně,“ komentuje rozsudek Martin Hyťha z Dětí Země. „Spíše nás překvapuje, že některé úřady poskytování informací dále odmítají, i když vědí, že jednají nezákonně. Soudy pak musejí řešit relativně zbytečné žaloby, neboť v případě neúspěchu odvolání žadatel nemá jiný prostředek, jak se domáhat svého ústavního práva,” doplňuje Hyťha.

 

Před rokem a půl požádala plzeňská pobočka Dětí Země Úřad městského obvodu Plzeň 4 o poskytnutí stavebních povolení na billboardy nacházející se na území obvodu. Úřad však vydání informací zamítl, stejně jako odvolací orgán, kterým je Magistrát města Plzně. Hlavními argumenty pro odepření informací bylo tvrzení, že se na danou věc vztahuje správní řád a stavební zákon, a že Děti Země nebyly účastníky daných řízení a neuvedly důvod žádosti.

 

Soud konstatoval, že na poskytování informací včetně rozhodnutí úřadů se správní řád nevztahuje a prokazování právního zájmu nebo vážného důvodu při žádosti o informace není zapotřebí.

 

Na rozhodnutí soudu zatím čeká další obdobná žaloba týkající se poskytnutí informací o povolených billboardech na území městského obvodu Plzeň 3.

 

Děti Země v loňském roce vyhrály podobný spor proti stavebnímu úřadu v Boru a Krajskému úřadu Plzeňského kraje. Tehdy žádaly informace o povolených billboardech podél dálnice D5.

 

 

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 377 240 772, 606 104 784

JUDr. Ivana Čadková, zastupující v soudním sporu Magistrát města Plzně: 377 241 256

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí