zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britští poslanci vytáhli do boje proti biopalivům

23.01.2008
Zemědělství
Energie
Britští poslanci vytáhli do boje proti biopalivům
Britská vláda by měla uvalit moratorium na využívání biopaliv, protože pohonné hmoty vyráběné ze zemědělských plodin škodí životnímu prostředí a zvyšují ceny potravin. Vládu k tomu včera vyzval parlamentní výbor pro hodnocení životního prostředí.

Zpráva výboru došla k závěru, že i přes příspěvek k omezování emisí skleníkových plynů v dopravě má v současnosti většina biopaliv na životní prostředí záporný vliv, řekl předseda výboru Tim Yeo. Rozsáhlý průmysl výroby biopaliv také může podle zprávy vést k růstu cen potravin a mohl by ohrozit potravinovou bezpečnost v rozvojových zemích.

Změnu by podle parlamentního výboru mohla přinést druhá generace biopaliv z nezemědělských plodin a odpadních produktů. Výbor však konstatoval, že tyto technologie jsou teprve v plenkách.

Proti závěrům výboru se ale již postavila vlivná farmářská lobby, která z podpory biopaliv těží po celém světě nejvíce.

Britská vláda stanovila cíl zajišťovat biopalivy do roku 2010 pět procent domácí spotřeby pohonných hmot automobilů.

Tento týden chystá zásah proti biopalivům také Evropská komise. V plánu má směrnici, kde stanoví kritéria pro používání biopaliv a zohlední v nich dopad na přírodu a vliv na emise skleníkových plynů. Možnosti používání biopaliv by se tím měly omezit.

Eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas již naznačil, že EU možná zruší cíl vyrábět do roku 2020 desetinu pohonných hmot z biopaliv.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí