zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školení zaměstnanců Statutárního města Olomouc Ekologicky šetrný provoz úřadu

24.01.2008
Obecné
Školení zaměstnanců Statutárního města Olomouc Ekologicky šetrný provoz úřadu

Objem spotřeby veřejné správy je veliký a poptávka po ekologicky šetrném zboží může ovlivnit nabídku trhu a tím i pro ostatní zpřístupnit ekologické zboží. Ekologicky šetrný provoz úřadu se snaží minimalizovat dopady na životní prostředí. Určitě působí lépe, když úřad, který vyzývá své občany, aby třídili odpady, má sám dostatečně vybavené kanceláře pro třídění kancelářského odpadu.

STEP vypracovala svá doporučení na základě několika studií. Vysoké učení technické v Brně například zkoumalo jak provozovat počítač, aby jeho spotřeba byla co nejnižší. Úsporné režimy a vypínání je vhodné použít na další kancelářskou techniku jako tiskárny a kopírky. Mezi kritéria výběru nové techniky by měla patřit právě spotřeba.
STEP také ve spolupráci s odborníky vypracoval zásady úklidu. Mezi hlavní zásady patří omezení chemických prostředků.

Zákon o zadávání veřejných zakázek umožňuje zohlednění ekologických kritérií, bohužel toto ustanovení není v praxi běžně využíváno. Lidé STEP ve spolupráci s právníky připravili modelová zadání na nákup kancelářského zboží či služeb.

STEP také vytipovala 25 častých kancelářských potřeb a v šesti českých městech zjišťovala jejich dostupnost.
Jen vlastnostmi nové fasády v roce 2006 Ministerstvo životního prostředí ČR ušetřilo oproti předchozímu stavu 50 % nákladů na vytápění. MŽP také odebírá elektřinu z obnovitelných zdrojů díky solárním panelům. Pro každodenní dopravu pošty používá Toyotu Prius s hybridním pohonem. Veškeré materiály pro porady vedení už nejsou tištěny, ale rozesílány elektronickou poštou. „Každý nový zaměstnanec je v rámci vstupního školení informován i o ekologicky šetrném chování v úřadě,“ uzavírá Jakub Kašpar z MŽP.

ŠKOLENÍ V ROZSAHU 3 HODIN JE DÍKY PODPOŘE PROJEKTU PŘÍRODĚ OK PRO PŘIHLÁŠENÉ ZAMĚSTNANCE ZDARMA.
ÚČASTNÍKŮM JE POSKYTNUTO OBČERSTVENÍ.

Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s]

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí