zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Průmyslníci si drahou elektřinu vycucali z prstu

25.01.2008
Energie
Průmyslníci si drahou elektřinu vycucali z prstu

Varování Svazu průmyslu a dopravy, že snižování exhalací oxidu uhličitého zdraží elektřinu „pravděpodobněji“ o stovky procent, je podle ekologických organizací evidentní výmysl. Cena povolenek by totiž musela činit stovky euro za tunu oxidu uhličitého – zatímco odhady počítají s cenou asi 30–50 euro.

 

Svaz průmyslu a dopravy argumentuje, že kvůli změnám evropského obchodování s emisemi „dojde v letech 2013- 2020 k akceleraci růstu cen elektrické energie, a to v řádu desítek, ale pravděpodobněji stovek procent“ [1]. Ale české ekologické organizace připomněly, že – aby to byla pravda – povolenky by musely stát nikoli očekávaných 30–50 euro, nýbrž řádově stovky euro na tunu:

 

  • Jedna megawatthodina elektřiny od ČEZ dnes stojí asi 2330–5190 Kč [2]

 

  • Aby se cena zvýšila o pouhých 100 % (nejnižší číslo splňující kritérium „v řádu…stovek procent“), musely by povolenky k exhalacím potřebným na výrobu jedné megawatthodiny stát přinejmenším dalších 2330 korun, tj. zhruba 89 euro.

 

  • Výroba jedné megawatthodiny elektřiny v České republice způsobuje exhalace asi 700 kilogramů CO2.

 

  • Povolenky na 700 kilogramů by musely stát asi 89 euro – takže povolenky na jednu tunu by musely stát přinejmenším 127 euro.

 

Ale Evropská komise spočetla, že reforma obchodování s emisemi zvedne cenu na 30–47 euro za tunu [3]. Ekonomové z univerzity v Cambridge ve své analýze odhadovali, že snížení emisí CO2 o plánovaných 20 % by cenu povolenek zvýšilo na 20–50 euro za tunu [4].

 

Přitom při použití průměrných tarifů se růst ceny ještě podstatně zmenší – a rozpor zvětší. Stejně tak pokud nebudeme počítat se zvýšením ceny elektřiny o pouhých 100 %, nýbrž o Svazem průmyslu a obchodu předvídané stovky procent.

 

Kateřina Husová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Strašit prudkým zvyšováním cen elektřiny je oblíbený trik – působí na lidi i na politiky. Ve skutečnosti je přidělování povolenek v aukci jediným efektivním způsobem alokace uhlíkových povolenek a stimulem pro zkvalitňování a zefektivňování výroby. Aukce narovnává tržní prostředí – všechny podniky mají stejné podmínky a nikdo nezískává zisky z nadhodnoceného množství emisí, jako tomu bylo u národních alokačních plánů.“

 

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Stačí se podívat na cenu elektřiny i na očekávané ceny povolenek a vidíte, že to prostě není pravda. Skutečnost není jen o něco menší, ona je mnohokrát nižší. Svaz průmyslu prostě plácnul první dostatečně strašlivé číslo, které jej napadlo. Může to být krátkodobě účinné. Ale dlouhodobě škodí jen sami sobě. Perfektně si poškozují reputaci. Pokud budou argumentovat očividně nesmyslnými údaji, nikdo jim nebude věřit.“

 

Edvard Sequens ze Sdružení Calla doplnil:

„Podobného druhu bylo účelové strašení zdražením elektřiny kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Realita ukázala, že zvýhodněné výkupní ceny čisté elektřiny  se v ceně projevily v řádu jednotek haléřů a do budoucna mohou činit  maximálně několik desetihaléřů. To je mnohonásobně méně, než kolik činí obvyklý meziroční růst cen elektřiny.“

 

 

Kontakt:

Kateřina Husová, Centrum pro dopravu a energetiku, telefon 605 074 582, email cde@ecn.cz

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Edvard Sequens, Calla, telefon 602 282 399, email edvard.sequens@calla.cz

 

 

Poznámky

 

[1] www.spcr.cz

 

[2] Nejlevnější a nejdražší tarif společnosti ČEZ

 

[3] ec.europa.eu

 

[4] www.electricitypolicy.org.uk

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí