zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Amazonský prales mizí rekordní rychlostí

28.01.2008
Příroda
Amazonský prales mizí rekordní rychlostí
Ničení největšího deštného pralese na světě nabírá na síle a rychlosti. Za pouhých pět měsíců připravily nájezdy farmářů amazonský prales podle předběžných odhadů až o sedm tisíc kilometrů čtverečních. To je území o rozloze celého Jihomoravského kraje.

"Jde o extrémně znepokojivá čísla," řekl Reuters Joao Paulo Capobianco z brazilského ministerstva životního prostředí. Prezident Lula da Silva okamžitě po zveřejnění prvních čísel svolal schůzku klíčových ministrů.

Pro brazilské politiky jsou údaje o mizejících stromech, které se budou na základě analýzy satelitních snímků ještě upřesňovat, nepříjemným probuzením z několikaměsíční euforie a také velkým trapasem.

V srpnu totiž celému světu slavnostně oznámili, že se jim podařilo díky usilovnému boji proti ilegálním dřevorubcům mýcení amazonských pralesů výrazně zpomalit. "Je to obrovský úspěch pro celou brazilskou společnost," prohlašovala v létě šťastně ministryně životního prostředí Marina da Silva a chlubila se tím, že počet vykácených stromů klesl za poslední měřené období na nejnižší úroveň za uplynulá dvě desetiletí.

Teď to vypadá, že dřevorubecká mafie je zpátky. A v plné síle. Největší nové lysiny má amazonský prales v oblastech, kde se intenzivně pěstuje sója, které je Brazílie po USA druhým největším producentem na světě. Vláda do nejhůře postižených oblastí pošle další stovky policistů, kteří mají za úkol odhalovat nelegální dřevorubce.

Za posledních 40 let odlesňováním zmizela pětina amazonského pralesa, což odpovídá rozloze Francie. Jde o jeden z nejvzácnějších ekosystémů na světě, důležitý pro klima celé planety. Jeho význam spočívá ve výrobě kyslíku a vázání oxidu uhličitého, nejrozšířenějšího skleníkového plynu. Je zásobárnou jedné pětiny světové sladké vody a asi 30 procent všech rostlin a živočichů, z nichž mnozí ještě ani nebyli objeveni. Proto je brazilská vláda pod celosvětovým tlakem, aby konečně proti drancování razantně zasáhla.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí