zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj Vysočina zaplatí studii ovzduší v průmyslové zóně v Jihlavě

28.01.2008
Ovzduší
Kraj Vysočina zaplatí studii ovzduší v průmyslové zóně v Jihlavě
Kraj Vysočina a jihlavský magistrát zaplatí monitorování škodlivin, které do ovzduší vypouštějí podniky v průmyslové zóně krajského města. Ze studie by měla vyplynout eventuální rizika vůči zdraví obyvatel a opatření vedoucí ke zlepšení životního prostředí. Náměstek hejtmana Pavel Hájek uvedl, že znečišťovatelů je v zóně více, nejen dřevozpracující firma Kronospan, jež předloni vypustila do ovzduší 842 tun škodlivin.

Kraj studii, jež přijde řádově na miliony korun, zaplatí ze tří čtvrtin. Zhotovitel bude sledovat ovzduší v průmyslové zóně zhruba rok, aby se monitoring uskutečnil ve všech ročních obdobích, popsal Hájek. Radní zadali úředníkům, aby vypsali výběrové řízení a následně radě předložili nejvhodnější nabídky na zhotovitele studie.

Jihlavský Kronospan spolu se žďárským ŽĎASem byly předloni největšími znečišťovateli ovzduší na Vysočině. Vyplynulo to z dat Integrovaného registru znečišťování ministerstva životního prostředí. Kronospan CR a Kronospan OSB vypustily do ovzduší celkem 842 tun znečišťujících látek, z toho 16 tun rakovinotvorného formaldehydu.

Náměstek uvedl, že Kronospan do snížení škodlivin v ovzduší již investoval přes 300 milionů korun. Loni v létě uvedla firma do provozu filtrační zařízení v sušárně dřevotřískových desek, které má snížit emise tuhých znečišťujících látek o zhruba 300 tun ročně a formaldehydu asi o šest tun. Letos chystá rekonstrukci lisů za asi 1,5 miliardy korun, které dále sníží emise formaldehydu, shrnul Hájek.

Více informací Jitka Svatošová, tisková mluvčí krajského úřadu, tel.: 724 650 123
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí