zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Chaloupkách pokračuje studium pro profesionály environmentální výchovy

30.01.2008
Obecné
Na Chaloupkách pokračuje studium pro profesionály environmentální výchovy
Čtyřdenním výukovým blokem pokračují tento týden pedagogové z Jihomoravského, Moravskoslezského, Zlínského, Olomouckého kraje i Vysočiny ve specializačním studiu. Průřezové téma environmentální výchovy je od září pro všechny základní školy povinné a roční studium, které připravila brněnská Lipka, má koordinátory environmentální výchovy na školách proškolit znalostně i metodicky.

Osmadvacet pedagogů-environmentalistů se tentokrát vypraví na čtyři dny do školského zařízení Chaloupky na Vysočině. Součástí nabitého programu bude prezentace Jana Rovenského z Greenpeace o energetické situaci u nás i ve světě, přednáška o psychohygieně nebo debata na aktuální témata s poslancem Liborem Ambrozkem, předsedou Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny ČR. Novou praktickou příručku Učíme se v zahradě představí její hlavní autorka Květoslava Burešová, jedna z nestorek ekologické výchovy u nás. Před zraky pedagogů se v ostré diskusi o politice Jihomoravského kraje v environmentální oblasti jako již tradičně střetnou Anna Hubáčková, vedoucí Odboru životního prostředí Jihomoravského kraje, a Mojmír Vlašín, krajský a brněnský zastupitel.

Kromě odborných přednášek přizvaných profesionálů mají výjezdní několikadenní semináře ještě další důležitý účel: setkávání pedagogů a výměnu jejich zkušeností navzájem. „Naše semináře mají zapálené učitele především povzbuzovat, informovat je a podporovat a také je utvrzovat v tom, že dělají dobrou věc a že na ni nejsou sami,“ popisuje zatím ještě nepříliš povzbudivý stav environmentální výchovy na českých školách jeden z organizátorů Aleš Máchal. Že slouží tato setkávání skutečně jako inspirace, potvrzuje jedna z pedagožek Lipky, „třídní učitelka“ přihlášených pedagogů, Dáša Zouharová: „Praktických vylepšení nebo projektů, souvisejících s šetrným přístupem k přírodě a vychovávajících k němu i děti, je velké množství. Jedna z účastnic – Jolana Tulisová ze ZŠ Bobrová – například zařídila ve své škole líheň kuřat. Děti pak mají možnost sledovat v průběhu měsíce jejich vývoj. Kateřina Navrátilová ze ZŠ a MŠ Bělotín zase seznámí ostatní pedagogy se svou zkušeností úspory vody ve škole: na splachování používají užitkovou vodu z vlastní studny.“

Celoroční specializační studium se skládá z dvou týdenních akcí a tří výjezdů víkendových. Za rok by měli být pedagogové schopni vytvořit a před zkušební komisí obhájit koncepci environmentální výchovy pro svou školu. Tvorbu takovéto koncepce doporučuje každému ústavu ministerstvo školství stejně jako obsazení místa „koordinátora environmentální výchovy“ na škole.

Termín akce: 31. 1.–3. 2. 2008

Adresa konání akce:
Chaloupky – Střediska pro vzdělávání
a výchovu v přírodě
Kněžice 109
675 21 Okříšky

Kontakty:
Aleš Máchal: 603/760 974
ales.machal@lipka.cz
Dáša Zouharová: 736/473 731
dasa.zouharova@lipka.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí