zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Auta budou ekologičtější díky českému patentu

01.02.2008
Ovzduší
Auta budou ekologičtější díky českému patentu
Společnost Cummins Filtration, světový leader ve filtračních, odsávacích, chladících a chemických technologiích pro všechny motorem poháněné systémy, uzavřela smlouvu o spolupráci s českou společností Elmarco, která působí v oblasti nanotechnologií. Společně budou vyvíjet inovativní řešení v oblasti technologie nanovláken, která umožní americké firmě lépe uspokojovat potřeby zákazníků v oblasti filtračních systémů spalovacích motorů na celém světě.

Společnost Elmarco, v úzké spolupráci s Technickou univerzitou Liberec, vyvinula výjimečnou technologii Nanospider. Patentem chráněná technologie je schopna vyrábět homogenní konzistentní síť nanovláken o velikosti 20-300 nanometrů, což je přibližně 1000krát menší rozměr, než je tloušťka lidského vlasu. Tato nesmírně jemná vlákna mají obrovskou měrnou plochu, přibližně 150krát větší než obecně rozšířená, netkaná vlákna. Filtrační média díky tomu zachycují daleko větší množství částic, což znamená nadstandardní výkonnost filtru.

„Schopnost odstranění vysokého množství částic je v oblasti filtrace spalovacích motorů zásadním faktorem ovlivňujícím ochranu životního prostředí a zvýšení životnosti motoru,“ uvedla prezidentka firmy Cummins Filtration Pamela Carterová s tím, že použití takto rozvinuté technologie ve spojení s patentově chráněnými filtry o zmenšeném objemu, umožňuje produkci menších, výkonnějších filtrů, které jsou konstrukčně flexibilnější.

Jednatel Elmarca Ladislav Mareš vysvětlil, že nanovlákna mohou být aplikována na podkladový materiál tvořený z celulózy nebo jiného materiálu a lze je kombinovat v několika vrstvách o různé velikosti nanovláken. Takováto zdokonalená mnohovrstvá filtrační média umožňují vysokou filtrační výkonnost za nízkého tlakového spádu nebo vysoké propustnosti.


Petr Dašek
Zdroj: Euro

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí