zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vítr a slunce nezajistí energii

05.02.2008
Energie
Vítr a slunce nezajistí energii
K článku "Elektrárny podle Bruselu: těžký úkol" (HN 28. ledna) mám několik poznámek.

Stabilní dodávky energie požaduje nejen průmysl, ale také domácnosti. To by si měli uvědomit na ministerstvu životního prostředí ti, kteří naivně prosazují masivní využívání obnovitelných zdrojů.

Problém je v tom, že z obnovitelných zdrojů, které jsou u nás dostupné a připadají v úvahu, dokážou zajistit stabilní a bezpečné dodávky elektrické energie pouze vodní elektrárny (po dobu, kdy je dostatek vody v nádrži) a tepelné elektrárny spalující biomasu. Vítr a sluneční záření jsou svou fyzikální povahou nestabilní. Žádný výzkum a zdokonalování větrných a fotovoltaických elektráren nejsou schopny tuto nevýhodu odstranit. Pomoci by mohlo pouze to, kdybychom uměli vyrobenou elektrickou energii skladovat.

Pokud je v síti velké množství větrných elektráren, jako je tomu v Německu, musí být udržovány v pohotovosti spolehlivé záložní zdroje nebo nakupována velice drahá energie, když vítr nefouká nebo naopak fouká moc. Nemalé investice stojí i technická opatření, která brání destabilizaci sítě při náhlé dodávce velkého výkonu větrných elektráren. To vše výrazně zdražuje energii, čehož je Německo jasným důkazem.

Biomasa sice splňuje podmínku zajištění stabilní dodávky, není mi ale jasné, jak chce vláda řešit masivní pěstování biomasy a plodin pro výrobu biopaliv a přitom nezvyšovat zatížení krajiny zemědělskou činností.

Miroslav Kawalec, viceprezident České nukleární společnosti
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí