zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zachovat dostupnost informací o toxických látkách pomohlo sedm starostů a zastupitelů z Plzeňského kraje

07.02.2008
Chemické látky
IPPC
Zachovat dostupnost informací o toxických látkách pomohlo sedm starostů a zastupitelů z Plzeňského kraje
PLZEŇ - Ještě před rokem hrozilo, že lidé ze třinácti měst a obcí Plzeňského kraje přijdou o důležité informace ohledně množství chemických látek vypouštěných konkrétními průmyslovými podniky v blízkosti jejich bydliště. Například by byli ochuzeni o informace o toxických látkách v odpadech anebo v emisích z výroben plastů a stavebních hmot. „Za to, že se právo lidí na informace o množství toxických látek vypouštěných konkrétními provozy podařilo zachovat, můžeme poděkovat i sedmi starostům a zastupitelům z Plzeňského kraje, kteří podpořili Výzvu starostů a zastupitelů za zachování IRZ,“ řekl poté, co minulý týden nový zákon o IRZ podepsal prezident, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík. Mezi signatáři byli mimo jiných i starosta Stříbra Mgr. Miroslav Nenutil (ČSSD) a starostka Kladrub u Stříbru Mgr. Svatava Štěrbová (SZ).

Úplný seznam signatářů Výzvy starostů a zastupitelů z Plzeňského kraje najdete ZDE.

Omezení dosud dostupných informací v Integrovaném registru znečišťování navrhoval před rokem zákon projednávaný v té době Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR. Po kampani sdružení Arnika, podpořené přes 16 tisíci signatáři petice Budoucnost bez jedů II, více jak dvěma stovkami zastupitelů a starostů a desítkami nevládních organizací z celého světa, ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík zákon z projednávání stáhl a nechal připravit nový, který zachovává současnou úroveň dostupnosti informací o toxických látkách vypouštěných průmyslem pro veřejnost

„Díky novému zákonu o IRZ, který v dohledné době vyjde ve sbírce zákonů, se na konci září tohoto roku i v dalších letech také lidé v Plzeňském kraji opět dozvědí o množství nebezpečných látek vypouštěných do ovzduší, do vody a také o množství toxických látek v odpadech, jež opouštějí brány podniků. Nadále budou moci například zjistit, jakým množstvím styrenu znečistí ovzduší výrobna plastů Duno v Dýšině,“ shrnul tiskový mluvčí Arniky Jan Losenický. Na základě požadavků evropského předpisu nový zákon také rozšiřuje stávající počet látek, o kterých se do registru sbírají údaje, ze 72 na 93.

Více informací o novém zákoně najdete v tiskové zprávě Arniky z 1. února 2008.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí