zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podpis v Bukurešti?

08.02.2008
Obecné
Podpis v Bukurešti?
Američtí a čeští diplomaté se dohadují o radaru. Hotovo by mělo být ještě letos.

V Praze začalo další vyjednávání o americké radarové základně v Brdech. V závěru minulého týdne se diplomaté zabývali zapojením Česka do řízení stanice, výstavbou základny, otázkami ekologie a začleněním tohoto zařízení do Severoatlantické aliance. Koncem tohoto týdne budou v rozhovorech pokračovat - podle informací Ekonoma proberou znění úmluvy, která má radar právně ukotvit. O datu a místu podpisu dokumentu nebylo rozhodnuto. Diplomatické zdroje se domnívají, že vhodnou příležitostí by byl bukurešťský summit NATO na začátku dubna.
Americké ministerstvo obrany před časem uvedlo, že smlouvu o radaru bude možné uzavřít v příštích týdnech. Praha dala najevo, že jí jde o kvalitu dokumentů, ne o rychlost. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si myslí, že s uzavřením rozhovorů nemá smysl čekat na výměnu v Bílém domě. V pondělí vláda schválila 1,25 miliardy korun na rozvoj brdského regionu.
V Česku musí smlouvu o umístění radaru projednat parlament, v zámoří závisí její plnění na uvolnění potřebných finančních prostředků. Podmínkou je uzavření smluv s Českou republikou a Polskem. Logickou uzávěrkou pro ukončení "radarových námluv" je rok 2008, protože první půlrok 2009 postaví Česko před nové úkoly v souvislosti s jeho předsednictví v radě EU.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí