zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Životní prostředí ohrozil únik chemikálie jen minimálně

13.02.2008
Havárie
Životní prostředí ohrozil únik chemikálie jen minimálně
Šetření v hrádecké továrně Kortan ukázalo, že sobotní únik chemikálie do ovzduší zapříčinila technická závada.
Hrádek nad Nisou/Únik chemikálií do ovzduší z továrny Kortan, ke kterému došlo v sobotu odpoledne, neohrozil životní prostředí.

ČIŽP provedla v Kortanu šetření

Takový je výsledek šetření, který na místě úniku provedla včera Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) společně se zástupci Krajského úřadu Libereckého kraje. "Pokud bylo životní prostředí znečištěno, pak zcela minimálně, já se však přikláním k názoru, že vůbec," uvedl vedoucí oddělení ochrany ovzduší ČIŽP Milan Drbohlav. Jak dále sdělil, příčinou úniku byla technická závada nevelkého rozsahu.

Únik chemikálií lidi vylekal

Sobotní únik chemikálií obyvatele Hrádku nad Nisou vylekal. Sami si všimli podivného oranžového mraku, který se nad továrnou Kortan vznášel. I přesto, že odborníci nenaměřili koncentrace škodlivých látek, bylo místním lidem doporučeno, aby až do nedělního rána nevycházeli z domu, pokud to není nezbytně nutné. Na místě zasahovali hasiči i se speciálním vozem s protichemickým kontejnerem. Ve výrobně objevili kaluž zásaditého roztoku, který vznikl reakcí kyseliny dusičné a hydroxidu sodného, nebo draselného. Původní odhad naznačoval únik dusičnanu měďnatého, který vzniká reakcí mědi a kyseliny dusičné. Z dnešního šetření vyplynulo, že do ovzduší se dostaly nitrózní plyny neboli oxidy dusíku. V minulosti se objekt továrny ukazoval jako nebezpečný. Především v letech 1969 až 1989 se do půdy dostávaly škodliviny, které mohou způsobovat i rakovinu. V současné době však něco podobného podle jednatele Kortanu Vladislava Bíma nehrozí, protože společnost se podle něj už nezabývá výrobou chemikálií. Již firma, která zde sídlila před Kortanem, zamezila znečišťování půdy.

Kortan vypracuje zprávu

"Firmě Kortan jsme nařídili, že vypracují zprávu, co bylo příčinou technické závady a musí ve zprávě rovněž navrhnout taková opatření, aby k podobným situacím již nedocházelo," uzavřel Milan Drbohlav.

PAVLÍNA STRÁNSKÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí