zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Opomíjený bambus se stává materiálem pro 21. století

14.02.2008
Obecné
Ekologické stavění, bydlení
Opomíjený bambus se stává materiálem pro 21. století
Zapomeňte na ocel a beton. Stavebním materiálem pro 21. století se stává bambus. Travina s dutými stébly už není využívána jen pro tropické chatrče. Získává si stále větší pozornost světa skutečné architektury.

Od Havaje po Vietnam se využívá pro stavbu čehokoli, počínaje luxusními domy a prázdninovými sídly a konče kostely a mosty.

Bambus je lehčí než ocel, ale pětkrát pevnější než beton. Vyskytuje se na všech kontinentech kromě Evropy a Antarktidy.

A na rozdíl od pomalu rostoucích stromů, které poskytují stavební dřevo, bambusová stébla mohou vyrůst i o několik desítek centimetrů denně. Při tom pohltí až čtyřikrát větší objem oxidu uhličitého, který způsobuje globální oteplování.

"Vztah mezi hmotností a odolností je nejlepší na světě. Cokoli vybudované pomocí oceli můžu postavit s bambusem rychleji a levněji," říká kolumbijský architekt Simón Vélez. Ten téměř bezvýhradně věří materiálu, který byl v minulosti spojován spíše s rohožemi nebo hudebními nástroji.

Vélez je rovněž autorem největší bambusové stavby na světě. Je jí dočasná budova Nomádského muzea v hlavním městě Mexika, jejíž plocha činí přes 5000 čtverečních metrů. Muzeum vzniklo podle návrhu kanadského umělce Gregoryho Colberta, který chtěl postavit celou obrovskou budovu výhradně z obnovitelných zdrojů.

Další svůj projekt, prototyp energeticky úsporného obchodu pro francouzskou síť Carrefour, dokončuje Vélez v horkém městě Girardot, dvě hodiny jízdy od svého bambusového domu v Bogotě. Budova o rozloze 2000 metrů čtverečních má klenutou střechu vyrobenou z bambusu, který na rozdíl od kovu nepohlcuje teplo. To snižuje náklady na klimatizaci.

Vélezova práce nyní přitahuje pozornost řady ochránců životního prostředí, protože podle nich nabízí možnosti záchrany planety. Architekt sám pro ně však má jen malé pochopení.

"Nesnáším environmentalisty. Stejně jako všichni fundamentalisté chtějí jen zachraňovat svět," říká.

Pro tohoto rebela, který pracuje výhradně na volné noze, je bambus především výborným stavebním materiálem. Vélezova tvrzení podpořily seizmologické testy. Po zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály, které v roce 1991 postihlo Kostariku, se v zasažené oblasti zřítily všechny betonové i cihlové domy.

"Bylo tam však i 20 bambusových budov, které vydržely, nebyla na nich jediná prasklina," podotýká fyzik Jules Janssen.

V době, kdy ubývají zdroje a roste světová populace, je největší výhodou bambusu jako stavebního materiálu jeho ekologická šetrnost. Na rozdíl od oceli, která se vyrábí jen v několika industrializovaných zemích, lze najít přes 1100 odrůd bambusu v tropické oblasti. Stébla rostou téměř všude, snižují podíl oxidu uhličitého v atmosféře a pohlcují vodu stejně účinně jako kaktusy v poušti.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí