zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Bursík odřekl svojí účast na víkendovém SP v Liberci

15.02.2008
Obecné
Ministr Bursík odřekl svojí účast na víkendovém SP v Liberci

Svoji účast na Světovém poháru v lyžování v Liberci dnes odřekl ministr životního prostředí Martin Bursík. „Pořadatelé se rozhodli řešit nedostatek sněhu ve Vesci za cenu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny a poničení přírody Jizerských hor. S tím z principu nemohu souhlasit. Těšil jsem se, že uvidím na vlastní oči výkon Lukáše Bauera a dalších sportovců světové špičky. Neuvidím,“ vysvětlil svůj krok Martin Bursík.

Organizátoři Světového poháru totiž vyřešili naprostý nedostatek sněhu v areálu ve Vesci u Liberce dovozem sněhu z nitra CHKO Jizerské hory a sníh „odtěžili“ za pomoci těžké techniky na zasněžených horských loukách na Jizerce a na běžkařské Jizerskohorské magistrále. Jednoznačně tak došlo k porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Rozsah reálného poškození přírody Jizerských hor je nyní věcí šetření Správy CHKO Jizerské hory. Již z důvodu porušení vjezdu mimo místní komunikace orgán ochrany přírody je nucen  proti viníkům zahájit správní řízení, které může skončit udělením pokuty až ve výši dva miliony korun.

Pro vjezd jakýchkoli motorových vozidel – nemluvě o těžké technice – je přitom potřebná výjimka, kterou by musela schválit vláda. Organizátoři o takovou výjimku ze zákona vůbec nepožádali. Hájí se jakousi „ústní dohodou“ s vedením Správy CHKO Jizerské hory. Žádná taková dohoda – i kdyby existovala – nikoho ovšem k vjezdu mimo místní komunikace do srdce chráněného území neopravňuje. „Navíc to není pravda. Naopak, organizační výbor SP byl na ústním jednáním předem korektně upozorněn na omezení, která pravidla ochrany přírody v CHKO Jizerské hory stanovují,  a na rizika jejich nedodržení,“ říká náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

„Organizační výbor Světového poháru by měl být citlivější k ochraně přírody a krajiny. Mrzí mě to o to víc, že v čele výboru stojí tak skvělá lyžařka, jakou je bezpochyby Kateřina Neumannová,“ říká ministr Bursík.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí