zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kvůli domově důchodců má padnout téměř čtyřicet stromů, ohrožen je i vzácný ořešák a dub

15.02.2008
Příroda
Kvůli domově důchodců má padnout téměř čtyřicet stromů, ohrožen je i vzácný ořešák a dub
LYSÁ NAD LABEM – Středočeský kraj se rozhodl postavit v Lysé nad Labem domov důchodců. Na první pohled chvályhodné rozhodnutí skrývá nepříjemné souvislosti. Budova má vyrůst v Komenského ulici uprostřed parku a za oběť jí mají padnout na čtyři desítky zdravých stromů. Ohrožen je i vzácný ořešák černý, jediný exemplář tohoto druhu v celém městě, a hodnotný dub letní. Proti záměru protestuje Občanské sdružení Lysin a požaduje úpravu projektu nebo přemístění stavby na jiný pozemek.

„Park není pro tuto stavbu vhodným místem, i když město nový domov důchodců potřebuje. V Lysé lze snadno najít lepší pozemek. Úbytky zeleně zhoršují kvalitu životního prostředí, Komenského ulice je navíc součástí památkové zóny. Pokácením zdravých vzrostlých stromů by vznikla stěží nahraditelná újma,“ vysvětluje postoj Občanského sdružení Lysin jeho předsedkyně Romana Smolíková. „Jako účastníci správních řízení požadujeme jejich zastavení a přemístění stavby na jiný pozemek, kde by k takové škodě na přírodě nedošlo.“

Kvůli stavbě má padnout třicet sedm stromů, přestože zdravotní stav i vitalita většiny z nich je na dobré úrovni. Podle posudku dendrologa Jaroslava Kolaříka jsou nejcennějšími ze stromů rostoucích v parku ořešák černý a dub letní. Průměr kmene ořešáku je 70 centimetrů, dubu dokonce celý metr. Znalec nejprve doporučil redukční řez korun, vycházel při tom ale z nepřesných podkladů. Později svůj názor změnil s tím, že stromy jsou tak blízko stavby, že je nezbytné změnit projekt. Kácení či poškození stromů podle něj nepřipadá v úvahu.

Velmi vysokou hodnotu stromů potvrdil také další posudek, který na objednávku projektanta vypracoval znalec z oblasti dendrologie. Ten vyčíslil finanční cenu ořešáku černého na milion a dvě stě tisíc korun, dubu letního pak na devět set dvacet tisíc korun.

Romana Smolíková potvrzuje, že stavba by tyto vzácné exempláře dřevin zničila. „Budova je projektována tak blízko ke kmenům, že by stromy stejně dlouho nepřežily. Koruna ořešáku by podle výkresu zasahovala do střechy. Architekt se zachováním stromů zjevně nepočítal.“

Stavební úřad v Lysé zahájil nedávno řízení o umístění stavby. Pokud bude vydáno kladné rozhodnutí, musí proběhnout ještě stavební řízení. Odbor životního prostředí současně vede správní řízení, které má stanovit podmínky pro ochranu ořešáku a dvou nejcennějších dubů. Stromy mají ale stát tak blízko plánované stavbě, že možnost jejich záchrany je velmi sporná. Místní šetření s ohledáním parku v Komenského ulici proběhne 14. února v 9 hodin. Pak zřejmě stavební úřad rozhodne, zda povolí stavbu umístit či nikoliv.

Jak bránit kácení stromů?
Kampaň sdružení Arnika Zachraňme stromy: stromy.arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí