zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rok planety Země motivuje mladé lidi ke studiu geologických věd

18.02.2008
Geologie
Rok planety Země motivuje mladé lidi ke studiu geologických věd

Počátkem tohoto týdne byl v budově Akademie věd slavnostně zahájen Rok planety Země. Cílem této mezinárodní akce je například pozvednout zájem společnosti o geovědní obory a současně motivovat mladé lidi ke studiu geologických věd na vysoké škole.

O vyhlášení letošního roku Mezinárodním rokem planety Země bylo rozhodnuto již v lednu 2006. Akci iniciovala Mezinárodní unie geologických věd (IUGS) a UNESCO. Cílem této iniciativy je připomenout a přiblížit opomíjený význam geověd pro celosvětový udržitelný rozvoj, omezení přírodních rizik, racionalizaci výstavby a optimální využívání přírodních zdrojů.

V rámci Roku planety Země se v České republice uskuteční například geovědní výstava, jejíž expozice se má stát základem Centra věd o zemi, které by mělo do budoucna plnit funkci on-line výkladní skříně českých geovědních organizací.

Doprovodnou akcí Roku planety Země byla i loni proběhlá výtvarná soutěž pro děti Můj kousek Země. Tématem výtvarných prací se stala modrá planeta, vnímaná svými nejmenšími obyvateli jako živý tvor – Gaia. Zájemci o poznatky geologických oborů pak přivítali spuštění on-line geologické encyklopedie.

V České republice se na realizaci mezinárodní projektu podílí zejména Český národní geologický komitét (ČNGK). Záštitu převzalo i Ministerstvo životního prostředí ČR, jednotlivé ústavy Akademie věd i vysokoškolská pracoviště.

Více informací o Roku planety Země naleznete na webových stránkách www.rokplanetyzeme.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí