zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

HP - recyklace PET lahví

19.02.2008
Odpady
HP - recyklace PET lahví
Hewlett-Packard pomáhá řešit problém použitých PET lahví: používá je ve svých tiskových kazetách.

Jako první ve svém oboru představila dnes společnost Hewlett-Packard technický objev, pocházející z vlastních vývojových zdrojů, který umožní využití upotřebených recyklovaných plastů ve výrobě nových originálních inkoustových náplní HP. Doposud jich bylo vyrobeno více než 200 miliónů. HP použilo v uplynulém roce pro výrobu svých inkoustových náplní více než 5 miliónů liber (přes 2 268 tun) recyklovaných plastů a společnost se zavázala použít v roce 2008 dvojnásobek tohoto množství.

Inovovaný recyklační proces HP umožní kombinaci obnovitelných zdrojů a tříděných recyklovaných plastů - od běžných lahví na vodu až po nejvyspělejší inkoustové náplně HP. Spolu s uzavřeným procesem, využívajícím recyklovaný odpad, tak šetří energii a snižuje množství plastů na skládkách - od prvního pilotního procesu HP použilo tolik recyklovaných plastů, které by naplnily více než 200 kamionů s vlekem, každý s užitečným zatížením 44 000 liber (téměř 20 tun). "Vývojem technologie, využívající recyklované plasty v originálních inkoustových náplních HP, máme příležitost snižovat dopady HP produktů na životní prostředí na Zemi," řekl senior viceprezident Supplies, divize Imaging and Printing Group HP, Michael Hoffmann. "Významné investice HP při budování recyklační infrastruktury poskytují významné možnosti - a toto je teprve začátek toho, co zamýšlíme uskutečnit."

Inovace bez kompromisů

Při vývoji tohoto procesu všichni inženýři, chemici a partneři obětavě sami hledali způsob, jak dosáhnout environmentálních přínosů ve využití recyklovaných materiálů při současném zachování nekompromisní kvality a spolehlivosti, s níž zákazníci HP počítají. Inkoustové náplně HP, navracené prostřednictvím programu Planet Partners, procházejí několikafázovým recyklačním procesem, který je redukuje na surové materiály, jako jsou plasty a kovy. HP slučuje plasty z inkoustových náplní s recyklovanými lahvemi a přísadami, aby všechny recyklované materiály splňovaly standardy vysoké účinnosti.
Množství recyklovaného obsahu může být různé - mezi 70 a 100 procenty celkem využitých plastů, ale přesnost výsledků pro každý produkt je přísně testována a je neměnná pro celou modelovou řadu. Na rozdíl od jiných společností, které náplně jednoduše stále znovu vyrábí, HP našlo způsob, jak tyto recyklované plasty začlenit do svých nových originálních inkoustových náplní

Ocenění v oboru

Jako uznání invenčního přístupu HP k využití recyklovaného odpadu plánuje Society of Plastics Engineers, profesní organizace zpracovatelů plastů, udělit HP nejprestižnější environmentální cenu na březnové Global Plastics Environmental Conference. "Využití recyklovaných plastů společností HP v tak náročné aplikaci, jako jsou inkoustové náplně, představuje bezprecedentní technickou inovaci," uvedl viceprezident pro komunikaci, Environmental Division, Society of Plastics Engineers Larry Koester. "Tento významný úspěch přinesla mnohaletá vytrvalost a důvtip HP a jeho partnerů."

Projektování s ohledem na životní prostředí

Přístup HP k ochraně životního prostředí zvažuje každou stránku životního cyklu produktu - od návrhu až k výrobě a recyklaci. Začlenění recyklovaných plastů do originálních inkoustových náplní HP uzavřelo řetěz správy životního cyklu. Využití recyklovaného odpadu je nejnovější postup z programu HP Design for Environment, který zmírňuje dopad náplní HP na životní prostředí použitím snadno recyklovatelných materiálů. Program HP Planet Partners pro sběr a recyklaci umožňuje bezplatné a praktické odevzdávání náplní ve více než 45 zemích, regionech a teritoriích. Zákazníci se na environmentální management HP mohou spolehnout, protože náplně, odevzdané prostřednictvím programu Planet Partners nejsou nikdy znovu plněny, prodávány nebo poslány na skládku. 

Zajímavá fakta: originální spotřební materiál HP a životní prostředí

Už jste se někdy zajímali o to, zda někdo přišel s myšlenkou smysluplného využití všech těch prázdných plastových lahví? HP ano. A vyvinulo technologii využití recyklovaných plastů z PET lahví k výrobě originálních inkoustových tiskových náplní HP jako jednoho ze způsobů, jak zmírnit dopady na životní prostředí.

Věděli jste například, že…

1. HP využilo k výrobě více než 200 miliónů tiskových kazet tolik recyklovaných plastů, které by naplnily více než 200 kamiónů s vlekem, každý o váze 19 932 kg?
2. Plasty a kovy z recyklovaných tiskových kazet HP jsou využívány k výrobě nejrůznějších produktů každodenní potřeby - od dílů autokarosérií a mikročipů až po střešní krytinu a podrážky bot?
3. Recyklační program HP’s Planet Partners nabízí výhodný bezplatný sběr a recyklaci originálních inkoustových tiskových kazet HP v 45 zemích a teritoriích po celém světě?
4. Kdybyste seřadili za sebou více než 106 miliónů tiskových kazet HP LaserJet, sebraných a recyklovaných prostřednictvím programu HP’s Planet Partners, jejich řada by sahala z kanadského Montrealu do australského Sydney a zpět?
5. Program HP’s Design for Environment zmírňuje dopad náplní HP na životní prostředí použitím materiálů, které se snadno recyklují?
6. Díky novému složení a technologii výroby černého toneru (tzv. perlové polymerizaci) bylo možné navrhnout menší tiskové kazety, vyráběné z menšího objemu plastů, což dalo vzniknout nejmenší laserové tiskárně - HP LaserJet P1005/P1006 - která spotřebuje nejen menší množství energie než předchozí generace tiskáren, ale vyžadují i menší balení?
7. Použití univerzálního tiskového ovladače HP’s Universal Print Driver ke konfiguraci tiskáren pro oboustranný tisk může docílit až 25-procentní úsporu papíru? S touto technologií HP ušetřilo 317 tun papíru za rok.
8. Nejvíce značkových papírů HP se vyrábí z dřevěné vlákniny, která pochází z udržitelných lesů a je certifikována respektovanými lesnickými programy?
9. Za poslední rok HP přetvořilo proces výroby papíru a zachránilo tak 3.2 milióny čtverečních stop fotopapíru od vyvážky na skládku?


Zdroj: Tisková zpráva společnosti Hewlett-Packard

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí