zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké firmy spotřebují stále více elektřiny

21.02.2008
Energie
Velké firmy spotřebují stále více elektřiny
Spotřeba elektrické energie velkých závodů vloni meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 35,71 terawatthodiny. Domácnosti naopak kvůli teplé zimě spotřebovaly o 3,6 procenta elektřiny méně. Šetří i podnikatelé, jejichž spotřeba podle informací Energetického regulačního úřadu klesla o 1,8 procenta.

Celková čistá spotřeba elektřiny v Česku se loni zvýšila o 0,6 procenta na 59,75 terawatthodiny. Velcí odběratelé se na celkové domácí spotřebě podílejí téměř 60 procenty.

"Za rostoucí spotřebu dlouhodobě mohou nově postavené továrny a velké firmy. Domácnosti jen v menší míře," řekl Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla.

Odchod několika firem by tak podle něj znamenal výrazný propad ve spotřebě elektřiny.

Regionem s největší spotřebou elektřiny se loni stalo Ostravsko, které v čele žebříčku vystřídalo severozápadní Čechy. Ostravsku k primátu pomohl především rozvoj průmyslu a výstavba nových továren. Zatímco v celé zemi odebral průmysl loni méně elektřiny než v roce 2006, v Moravskoslezském kraji spotřeboval meziročně téměř o 12 procent více.

Změny ve spotřebě elektřiny podle odborníků odrážejí trendy v hospodářství. "Snad nic nekopíruje vývoj ekonomiky tak věrně jako spotřeba elektrické energie," tvrdí analytik společnosti Patria Finance David Marek.

I když podíl průmyslu na celkové spotřebě elektřiny loni poklesl zhruba o jeden procentní bod, zůstává s 35,2 procenta největším odběratelem. Růst zaznamenala i sama energetika. Její podíl na celkových odběrech stoupl na 18 procent z 15,8 procenta. Domácnosti mají zhruba pětinový podíl. Podle odborníků bude spotřeba elektřiny v zemi dále růst tempem jedno až dvě procenta ročně. Předloni dosáhlo zvýšení spotřeby tří procent.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí