zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtyřiadvacet velkoměst na hodinu zhasne

21.02.2008
Ovzduší
Energie
Čtyřiadvacet velkoměst na hodinu zhasne
Na 30 milionů lidí ve velkoměstech po celém světě by mělo 29. března na hodinu zhasnout světla a televize. Předpokládá to ekologická organizace Světový fond na ochranu přírody (WWF), který na tento den zorganizoval akci Hodina pro Zemi, jejímž cílem je upozornit na problematiku globálního oteplování. Informovala o tom včera agentura Reuters.

Světla a elektrické přístroje, které nejsou nezbytně nutné, by lidé měli v ten den vypnout mezi osmou a devátou hodinou večerní. K účasti se podle WWF přihlásilo 24 měst po celém světě včetně Atlanty, San Franciska, Bangkoku, Ottawy nebo Dublinu.

Loni se Hodina pro Zemi uskutečnila 31. března v australském Sydney. Městské orgány, podniky a velká část obyvatel vypnuly osvětlení, aby daly najevo znepokojení nad plýtváním energií a poškozováním klimatu.

"Zjišťujeme, že úroveň účasti obyvatel v jednotlivých městech bude asi stejná jako v Sydney, proto můžeme předpokládat, že se zapojí přes 30 milionů lidí," uvedl Andy Ridley, který Hodinu pro Zemi řídí.

Rozsvíceno kvůli bezpečnosti loni v Sydney zůstalo jen pouliční osvětlení a nouzová světla budov. Do tmy se ponořily i jinak v noci ozářené "plachtovité" střechy sydneyské opery. Spotřeba elektrické energie se v průběhu akce údajně snížila o 10,2 procenta.

Letos se má podle Ridleyho na hodinu ponořit do tmy další známé budovy, například most Golden Gate v San Francisku.

"Změna klimatu je opravdu globální problém a lidé na celém světě chtějí něco udělat," dodal Ridley.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí