zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Občanské sdružení EKODOMOV připravilo nový výukový program Energie s námi vždy je

26.02.2008
Energie
Občanské sdružení EKODOMOV připravilo nový výukový program Energie s námi vždy je

Program je určený pro 1. stupeň základních škol a jeho cílem je seznámit žáky s výrobou a využíváním energie a dopady této činnosti na životní prostředí.

Výukový program je koncipován jako 2 hodinový blok na sebe navazujících aktivit, které děti provádějí krok za krokem danou problematikou. V první části programu se seznamují s druhy energie (tepelná a světelná, mechanická, elektrická a energie chemických vazeb) ve formě, ve které se s ní v běžném životě potkávají, a se zdroji energie (fosilní, jaderná, solární, vodní, větrná atd.), u kterých zjišťují, zda jsou obnovitelné či nikoliv. Získané informace využijí v druhé části programu věnované úsporám energie. Žáci odhalují chyby, kterých se člověk dopouští při využívání energie a hledají jejich nápravu. Výukový program je sestaven v návaznosti na Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání a naplňuje průřezové téma Environmentální výchova.

Součástí výukového programu jsou metodické listy, které jsou určeny především učitelům. Jejich úkolem je poskytnout potřebné teoretické a praktické poznatky týkající se energie a hospodaření s ní, a náměty, jak opatření na úspory energie začlenit do výuky. Pro samostatnou práci s žáky si učitelé mohou zapůjčit „Krabici energie“, která byla pro program zakoupena. „Krabice“ obsahuje další texty, náměty a pomůcky k výuce o úsporách energie. Součástí krabice je podrobná metodika se zevrubně popsanými návrhy činností a aktivit, z pomůcek v ní jsou například wattmetry, ukázky izolací, nebo teploměr. Tato pomůcka školám mimo jiné umožní provést vlastní energetický audit, vysvětlit, jak naše energetické potřeby ovlivňují životní prostředí a proniknout do základů tzv. zelené architektury.

Vytvořený výukový program bude od ledna 2008 ověřován v základních školách, se kterými EKODOMOV úzce spolupracuje, po jeho ověření bude nabídnut dalším školám a organizacím pracujícím s dětmi.

Výukový program „Energie s námi vždy je“ je výstupem ze stejnojmenného projektu, který podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Programu na podporu činnosti občanských sdružení působících v environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě v roce 2007.

Kontakt:

Iva Maršíková, Magdalena Férová, tel.: 739 303 156, e-mail: infokh(at)ekodomov.cz

Ekodomov Kutná Hora


Související zprávy nebo stránky:
Výukové programy - 25-05-07 23:23

Související soubory:
TZ_Energie_s_nami_vzdy_je_web.pdf

Zdroj: http://www.ekodomov.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí