zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Smutný příběh palkovické stezky

01.03.2008
Příroda
Smutný příběh palkovické stezky
Snad každý, kdo vyráží do lesa za odpočinkem, vyhledává ty krásné, úzké lesní stezky a chodníčky. Není jich mnoho, až příliš často se ztrácí pod koly lesních strojů, jindy zarostou a ztratí se z mapy. Ale ty, které zůstávají, milujeme. Jeden takový byl i v Palkovických Hůrkách...

Stezky, které milujeme

Pro lidi z širokého okolí Frýdku-Místku byla jednou z takových stezek, které ve vás probouzejí lásku k přírodě, úsek lesního chodníku v Palkovických Hůrkách značený Palkovická stezka 1modrou turistickou značkou a značkou naučné stezky. Ve změti širokých odvozních cest vynikala svým krásným profilem. Vlnila se mezi stromy, přirozeně se proplétala lesem, obtáčela se kolem kopce. Díky její vhodné poloze ji při svém návratu z odpoledních vyjížděk po Hůrkách, využila většina cyklistů. Pro pěší turisty byla cílem víkendových vycházek. Jak to začalo

Stav stezky se však s léty zhoršoval. Stezka zarůstala obtížným maliním, někde byla poškozena erozí, jinde špatným vedením. Proto se místní členové ČeMBy (Česká mountainbiková asociace – pozn. red.) dohodli na tom, že ji uvedou do lepšího stavu. Oslovili správce lesů vlastněných Frýdkem-Místkem s žádostí o svolení. Správce z neznámého důvodu neudělil oficiální písemně doložené povolení. Nabídl však svolení tzv. tichou dohodu. Místní členové ČeMBy tak byli postavení před volbu, buď dobrovolnicky pracovat bez doložitelného povolení nebo nechat chodník dále chátrat a zarůstat. Rozhodli se pro první možnost a na chodníků strávili celkem okolo 150h dobrovolnické práce a uvedli ho do výtečného stavu, který ocenil každý, kdo se po stezce vydal.

Na úřadu...

Výsledky své práce předvedli na setkání na schůzce 3. října 2007 primátorce města Frýdku-Místku a zástupcům magistrátu. Při ní ovšem pracovníci magistrátu odboru Životního prostředí prezentovali stanoviska, která jsou v rozporu s lesním zákonem a obhajovali jimi nemožnost jakékoli další péče o stezky. Paradoxně prý kvůli zájmům ochrany i kvůli požadavkům produkce dřeva. Díky jejich přístupu bohužel nedošlo k prohlídce práce, kterou ČeMBisté s úctou a láskou k lesu na stávající lesní stezce provedli. Poté magistrát obdržel od ČeMBy právní analýzu, která prokázala nepravdivost stanovisek pracovníků ochrany přírody. Bylo sjednáno jarní setkání.

Bez ohledu na jednání a úřady však stezka díky pečlivé obnově každý den poskytovala krásné zážitky cyklistům i pěším, kteří vyrazili do přírody.

Smutný konec

Jako blesk z čistého nebe přišla informace o tom, že turistický chodník, který Palkovická stezka 4dobrovolníci namáhavou prací vyléčili byl rozryt buldozerem. Podle našich informací se tak stalo proto, aby bylo možné po nové „cestě“ přibližovat dříví. Místní cyklisté však dosvědčují, že v posledních dvou desítkách let k tomuto účelu uspokojivě sloužili zpevněné lesní cesty nad a pod svahem, ve kterém vedl chodník. Podle našich informací lesní správce neplánuje pro cestu rozrytou buldozerem žádné další terénní a stavební zásahy. Dobrovolníci ČeMBy dokázali pracovat podle světově uznávané dobré praxe a s citem pro přírodu. Lesní správce majetku města jejich práci znehodnotil vytvořením nekvalitní a zbytečné cesty, která je značným zásahem do prostředí. Nechal přitom zničit nejhodnotnější rekreační prvek na straně Palkovických Hůrek přikloněných k Frýdku-Místku. Pokud by místo povýšeného přehlížení byla odpočinku lidí v městských lesích přikládána nějaká hodnota, dříví bylo možné přiblížit i jinak, například lanovkovým systémem.

A co bude dál? Zjedná někdo nápravu? Narodí se nová stezka? Nebo vyhraje buldozer?

Další informace na stránkách mrtvastezka.cemba.cz

Tomáš Kvasnička, Petr Slavík
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí