zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj zaplatí odstranění následků znečištění vod

28.02.2008
Havárie
Kraj zaplatí odstranění následků znečištění vod

Rada Středočeského kraje na svém zasedání projednala a schválila žádost Města Mělník o poskytnutí finančních prostředků z havarijního fondu pro ochranu jakosti vod na úhradu nákladů vynaložených na odstranění následků havarijního znečistění povrchových vod v přístavu Mělník v celkové výši 300 088 korun.

Na krajský úřad došla žádost Města Mělník o poskytnutí finančních prostředků z havarijního fondu 5. února. Znečistění povrchové vody ropnými látkami v prvním bazénu přístavu Mělník byl nahlášen na Městský úřad Mělník v ranních hodinách dne 16. března 2007 společností České přístavy.

"Při následném šetření bylo zjištěno, že značná část hladiny vody v prvním přístavním bazénu je pokryta olejovými skvrnami. První zásah směřující k zabránění šíření ropné skvrny do toku Labe provedl mělnický hasičský záchranný sbor. Šlo o instalaci norné stěny na vjezdu do přístavu," přiblížil provedené práce Vilém Žák, náměstek hejtmana pro životní prostředí, zemědělství a informatiku.

Následnou sanaci ropného znečistění prováděla podle jeho slov na základě dohody s Českými přístavy a městským úřadem Mělník odborná sanační firma DEKONTA. "Provedla laboratorní rozbor uniklé ropné látky a její sběr z hladiny přístavních bazénů pomocí sorbentů, sorbčních hadů, norné stěny a motorových foukačů. Zásahem vzniklý nebezpečný odpad - 1080 kilogramů sorbentů znečistěných ropnými látkami - byl odstraněn ve spalovně nebezpečných odpadů v Ústí nad Labem. Uniklá ropná látka byla charakterizována jako hydraulický olej," upřesnil Žák. V průběhu šetření se nepodařilo zjistit a usvědčit původce ropné havárie. Proto město požádalo Středočeský kraj o úhradu nákladů sanačního zásahu.

(převzato z webu www.webreporter.cz)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí