zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

28.02.2008
Obecné
Krátce - různé

Kosmonosy - Patnáct lidí se změněnou pracovní schopností našlo práci v chráněné dílně společnosti Eco – Retel v Kosmonosích na Mladoboleslavsku. Zabývají se zpracováním elektroodpadu

Projekt stavby rychlostní silnice R52 z Brna do Vídně umístili ekologové na třetí z 50 příček podle nich nejnesmyslnějších projektů v Evropě, které usilují o finanční podporu unie. Komunikace za deset miliard korun by měla stát v roce 2014. Její stavbu prosazuje Jihomoravský kraj s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Ochranáři jsou proti. Výhrady mají k tomu, že byla dosud zvažována jen jedna varianta trasy, která by měla vést těsně kolem Chráněné krajinné oblasti Pálava a dalších přírodně velmi cenných oblastí.

Čína chce supermarketům a obchodům zabránit rozdávat zákazníkům zdarma ultratenké igelitové sáčky a současně zakáže od 1. června i jejich výrobu. Zamýšlí tak bojovat proti přílišnému znečišťování životního prostředí a šetřit suroviny. Rozhodnutí přimělo největšího čínského výrobce igelitových sáčků uzavřít svou továrnu a propustit všech 10 000 zaměstnanců.

Hledáte-li při své dovolené čisté pláže a koupání, užitečným pomocníkem může být tzv. Blue Flag System, tedy systém modrých vlajek. Touto ekoznačkou bylo vloni certifikováno více než 3300 pláží a přístavů ve 36 zemích světa. Například v Chorvatsku je takto kladně ohodnoceno 117 pláží a 20 přístavů, v Řecku dokonce 430 pláží a 9 přístavů. Seznam čistých pláží a přístavů je dostupný na stránkách www.blueflag.org/blueflag.
Systém byl spuštěn v roce 1987 Fondem pro ekologickou výchovu (FEE) při Radě Evropy. Jeho porota před udělením "vlajky" hodnotí především čistotu a upravenost pláží, vybavení, čistotu moře a přírodní rámec bezprostředního okolí. Dalšími kritérii jsou způsob recyklace odpadů nebo ekologická nezávadnost služeb poskytovaných na místě. Tento původně evropský program se v nedávné minulosti ve spolupráci s OSN rozšířil i do ostatních koutů světa. V loňském roce se tak mohlo chlubit modrou vlajkou 2672 pláží a 645 přístavů.

Změna kontaktního místa pro předávání průběžné evidence a inventarizace PCB v ČR Ministerstvu živontího prostředí - CENIA, česká informační agentura ŽP, Litevská 1174/8, 100 05 Praha 10, Ing. Jiří Valta nebo email: INVENTARIZACEPCB@CENIA.CZ
Informace zasílané původně organizaci CEHO, VÚV T.G.M. v Praze na danou emailovou adresu se od 1.3.2008 zasílají na nové kontaktní místo stanovené odborem odpadů MŽP (CENIA, inventarizacepcb@cenia.cz). Všechny dosud zaslané informace prostřednictvím běžné pošty nebo elektronického systému jsou platné a uznávány.

 

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí