zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavby ze dřeva: přírodní ekologické a ekonomické bydlení

29.02.2008
Obecné
Stavby ze dřeva: přírodní ekologické a ekonomické bydlení

Při vyslovení sousloví „stavby ze dřeva“ si většina laické veřejnosti představí něco na způsob srubů, nebo neizolovaných hospodářských staveb či přístavků typu dřevník, nebo kůlna. Stavbu „normálního“ obytného domu si spojujeme se zděnou konstrukcí, s cihlami a maltou. Přitom „dřevostavby“ jsou již běžně rozšířenou alternativou stavby zděné, jsou ekologické, nabízejí „bydlení v přírodě“ a jejich provoz je až o 90 % levnější.

Materiálová skladba stavby je otázkou nejen pevnostní, statickou, ale i tepelně izolační. Vedle toho není možné opomenout také ekologické parametry, které se odvíjejí v prvé řadě z obnovitelnosti, respektive neobnovitelnosti použitých materiálů, potažmo tedy jejich zdrojů. Dřevo má v tomto smyslu, spoustu výhod, je nejen tradičním materiálem, snadno opracovatelným a schopným vyhovět konstrukčním požadavkům, ale pochází i ze zmíněných obnovitelných zdrojů. Je to právě dřevo, které se používá jako materiál pro stavbu tzv. pasivních nebo nízkoenergetickch domů, jejichž náklady na vytápění mohou být až o 90% nižší.

Pojem „dřevostavby“ neznamená jeden jediný druh – typ stavby. Na tuzemském trhu pracuje mnoho firem nabízejících různě řešené domy, jejichž stavebním materiálem je dřevo. Liší se stavební technologií a tedy pořizovací cenou i provozními náklady. Velmi zhruba je možné uvést cenu za jeden metr čtvereční zastavěné plochy kolem 17 000Kč.

Dnešním dnem (28.2.) začíná veletrh Dřevostavby, který potrvá až do konce následujícího víkendu, tedy do 2.3.2008.

Co tedy hovoří pro dřevostavby (obecně)?

1. provozní náklady jsou podle použité technologie nižší, než u běžné zděné stavby (která ale také může být energeticky až pasivní)

2.dřevostavby jsou ekologické, protože stavební materiál pochází z obnovitelných zdrojů

3. dřevostavby nabízejí „bydlení v přírodě“, neboť dřevo je přírodní materiál

4. dřevostavby na nabízejí možnost stavebního řešení i velmi tradičním způsobem, např. tedy jako tzv. roubenky  

Ceny dřevostaveb jsou srovnatelné a podle technologie i nižší, než objemově stejné zděné stavby.

Karel Holý
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí