zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bursík chce donutit k třídění odpadu každého

29.02.2008
Odpady
Bursík chce donutit k třídění odpadu každého

Ministerstvo přichází se změnami, které se dotknou domácností, obcí i obchodů, včetně internetových.

Stát dá do zákona povinnost třídit veškerý odpad do pěti složek - papír, sklo, plasty, kartony a bioodpad. Vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík představil ve středu novelu zákona o odpadech, která s touto změnou počítá.

V České republice bude nejméně 206 míst, která budou takový odpad odebírat, uvedl Bursík. Sběrna by měla být v každé obci s rozšířenou působností.

Obce budou muset do roku 2010 umožnit takto třídit odpad každému člověku.

Bursíkovo ministerstvo chce také prosadit, aby u baterií a akumulátorů museli všichni obchodníci, kteří je prodávají, je také zpátky a zdarma odebrat.

Podobný princip hodlá ministerstvo pro životní prostředí zavést i u malých elektrospotřebičů. Zákon je popisuje jako všechny, které váží méně než pět kilogramů.

Povinnost odebírat staré elektrospotřebiče se bude nově týkat také internetových obchodů.

Návrh zákona bude k dispozici na webových stránkách ministerstva životního prostředí, slíbil Bursík.

Ministra čeká ještě diskuse s obcemi. Očekává se, že ty si zřejmě vynutí návrh, aby z poplatků za skládkování komunálního odpadu šlo obcím 20 procent.

Poplatek za jednu tunu má být postupně navyšován až na 1500 korun v roce 2013. Zbylých 80 procent výnosů má putovat krajům, které musí tyto peníze reinvestovat zpět do odpadového hospodářství. Tedy do budování nových kompostáren a recyklačních linek. Obce, na jejichž katastru se skládka nachází, budou nadále dostávat 20 procent výnosů z poplatků a nebudou muset za vlastní skládkový odpad platit. Poplatek za skládkování se bude zvyšovat postupně: v roce 2009 to bude 700 korun, v roce 2011 vzroste na 1000 korun a v roce 2013 na 1500 korun.

Ekologická organizace Hnutí duha v reakci na představené změny uvedla, že stát by měl zavést pravidla po vzoru Slovenska a Rakouska, kde každé město či obec musí lidem umožnit, aby našli barevné kontejnery na tříděný odpad blízko bydliště.

"Popelnice stojí u nás před každým domem, ale k barevným kontejnerům je daleko," uvedla v prohlášení Duha.

Míra recyklace odpadků v Česku činí přibližně 20 procent, zatímco v Německu už překročila padesátiprocentní hranici.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí