zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MŽP je připraveno řešit situaci komunikace R55 bez odkladu

03.03.2008
EIA
MŽP je připraveno řešit situaci komunikace R55 bez odkladu

Ministr životního prostředí Martin Bursík se v pátek v Uherském Hradišti setkal se starosty z Jihomoravského a Zlínského kraje, jejichž měst a obcí se týká výstavba rychlostní komunikace R55 na Slovácku. Evropská komise totiž zaslala České republice formální upozornění na to, že trasa, na kterou bylo v roce 2006 vydáno souhlasné stanovisko EIA (varianta B) je v konfliktu s evropskými směrnicemi na ochranu přírody (Natura 2000) v části trasy, která vede přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví.

„Informoval jsem starosty, že jsme připraveni souhlasné stanovisko EIA pro variantu B okamžitě zrušit,” říká ministr životního prostředí Martin Bursík. Poté, co MŽP dostalo od Evropské komise zmíněné upozornění, které je předstupněm případných značných finančních sankcí a ohrožení možnosti kofinancování R55 z evropských fondů, ministerstvo celou situaci znovu prozkoumalo a muselo dát Komisi za pravdu.

„Přijeli jsme ale za starosty s nabídkou jasného řešení, jehož cílem je najít takovou trasu R55, která nepoškodí ptačí oblast, ale přitom bude možné ji dostavět v původně plánovaném termínu 2014 a nebo alespoň zahájit stavbu před koncem roku 2013, aby pro ni bylo možné využít financování z evropských zdrojů,” říká ministr Bursík. „Ministerstvo učinilo v minulosti nesprávné rozhodnutí, což musí napravit. Nechceme ale stavbu komunikace zdržovat a jako krok k nejrychlejšímu možnému odblokování situace,” dodává ministr Bursík.

Doposud plánovaná trasa R55 ve variantě B ohrožuje totiž zásadním způsobem životní prostředí celé řady ptačích druhů, chráněných nejen českými, ale i celoevropskými předpisy. Jedná se především o skřivana lesního a lelka lesního, u nichž jde o jednoznačně nejvýznamnější lokalitu jejich výskytu v celé republice.  Jde ale také o biotopy dudka chocholatého, bělořita šedého, čápa bílého, břehule říční, motáka pochopa a strakapoudů jižního a prostředního.

Když MŽP napadené rozhodnutí samo nezruší, Komise do konce roku 2008 Českou republiku zažaluje u Evropského soudního dvora. Kromě značných finančních sankcí hrozí zásadní zpoždění přípravy stavby a možnost jejího spolufinancování z evropských fondů by byla prakticky vyloučena.

Pokud návrh dalšího postupu, který MŽP dnes starostům představilo, získá podporu všech dotčených institucí a organizací, lze stihnout zahájení stavby ještě s přispěním evropských fondů a její dokončení v ideálním případě do konce roku 2014, nejpozději však do roku 2016.

Mapová zobrazení a odkazy na informace o zmíněných ptačích druzích najdete u této tiskové zprávy na www stránkách MŽP.

Navrhované řešení bude i na základě dnešních konzultací se zástupci samospráv před konečným rozhodnutím ministr Bursík ještě konzultovat příští týden v Bruselu s Evropskou komisí.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí