zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Voda z Rhôny má jít podzemními kanály až ke španělským hranicím

09.03.2008
Voda
Voda z Rhôny má jít podzemními kanály až ke španělským hranicím

Paříž - Podle plánu výstavby podzemních kanálů, o němž dnes píše deník Les Echos, by obyvatelé nedostatkem vody trpícího podhůří Pyrenejí mohli využívat vod francouzské řeky Rhôny. Její ústí do Středozemního moře západně od Marseille je od pyrenejského podhůří vzdáleno zhruba 150 kilometrů.

Podzemními kanály jsou už vody Rhôny rozváděny až k městu Montpellier a nyní se začíná zpracovávat studie o prodloužení této "pobřežní artérie" k Narbonne. Na žádost regionálních orgánů bude studie rozšířena i na možnost prodloužení až k Perpignanu u španělských hranic. Vlastní práce budou zahájeny v příštím roce, měly by skončit v letech 2012 až 2013 a vyžádají si 160 milionů eur (4,16 miliardy korun), napsal list.

Plánovaná trasa podle něho kopíruje tu, kterou předpokládal někdejší projekt vedení vod Rhôny až do Barcelony. Projekt byl prý opuštěn na nátlak zemědělců z francouzské strany hranice, kteří se báli, že z něho vytěží jejich katalánští konkurenti. Voda ale měla sloužit pro domácnosti a pro průmyslové závody. Barcelona pak zvolila cestu odsolování mořské vody.

List píše, že v regionu Languedoc-Roussillon, který zahrnuje široký pás pobřeží západně od Rhôny, spotřeba zemědělské vody klesá. Vzhledem k růstu počtu obyvatel v této oblasti, jež patří mezi turisticky nejvytíženější ve Francii, však roste spotřeba pitné vody.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí