zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Znojmo patří mezi hlukové rekordmany

07.03.2008
Hluk
Znojmo patří mezi hlukové rekordmany

Znojmo patří mezi rekordmany z hlediska hluku. Bydlet v některých jeho ulicích je nepříjemné. Znojmo má jednu z nejvyšších hlučností na celé jižní Moravě. Přestože je ve dne normou povolená hlučnost maximálně 70 decibelů, na nejhlučnějších místech dosahuje až 85 dB.

Příčinou hluku je významné zvý-šení dopravy, které vzrostlo za posledních 10 let zhruba na dvojnásobek. Ještě výraznější je růst kamionové dopravy. Citelné zvýšení dopravy začalo po pádu železné opony, kdy se otevřely rakouské hranice, svoji roli zaznamenal vstup do EU a později do Schengenského prostoru. V neposlední řadě se na růstu kamionové dopravy podepsalo  mýtné na dálnicích. Pokud směřuje řidič kamionu z Prahy do Vídně a odbočí v Jihlavě, ušetří. Z Jihlavy do Znojma pak jede zadarmo.

Starosta Znojma Petr Nezveda se tuto záležitost snaží řešit, ovšem o odklonění kamionů mimo Znojmo nechce nikdo ani slyšet. „Nyní budu kontaktovat ministra dopravy, chtěli bychom najít nějaké řešení,“ uvedl Nezveda. Jednou z možností je zavedení mýtného na silnici z Jihlavy do Znojma. Řidiči by pak při cestě do Rakouska přišli o výhodu nezpoplatněného úseku a část by jistě pokračovala po dálnici do Brna. Konečné řešení je v dobudování obchvatu okolo Znojma, který by odvedl tranzitní dopravu mimo město.

http://test.znojemsko.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí