zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Díky novému materiálu půjde do ovzduší méně oxidů uhlíku

06.03.2008
Ovzduší
Díky novému materiálu půjde do ovzduší méně oxidů uhlíku

Výzkumníci vyvinuli materiál, který by mohl zachytit až sedmkrát více oxidu uhličitého z průmyslových zdrojů, jako jsou například komíny tepelných elektráren.

Vědci a inženýři v Georgii a Pensylvánii oznámili podle webu ScienceDaily vývoj nového, levného materiálu pro zachytávání oxidu uhličitého z komínů tepelných elektráren a dalších průmyslových zdrojů používajících jako zdroj energie uhlí.

V nové studii poukazují Christopher W. Jones a jeho kolegové na to, že existující technologie zachycování uhlíku je pro široké použití nevhodná. Například absorbenty v podobě kapalin jsou náročné na energie a drahé. Současné pevné absorbenty vypadají slibně, ale mnohdy trpí nízkou pohltivostí a nedostatečnou stabilitou při delším použití. Vědci tvrdí, že je třeba hledat výkonnější materiály, které budou účinné delší dobu.

Jones a jeho kolegové popisují vývoj nového pevného adsorbentu na bázi křemíku (HAS), který se těmto problémům vyhne. Při simulovaných emisích z komínů průmyslových zařízení zachytil nový materiál ve srovnání s tradičními pevnými adsorbenty až sedmkrát více oxidu uhličitého, a to i ve srovnání s dostupnými špičkovými adsorbenty. Materiál má také větší stabilitu při teplotních extrémech, takže může být oproti současným adsorbentům vícekrát recyklován.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí